Dzień Olimpijski

Od 1948 roku, 23 czerwca obchodzimy na całym świecie Dzień Olimpijski. 206 Narodowych Komitetów Olimpijskich celebruje wartości olimpijskie wśród dzieci i młodzieży, a olimpijczycy jako najznakomitsi wyznawcy olimpizmu stają się bohaterami dnia.

Każdy ruch zaczyna się od pierwszego kroku. Może być okazją, żeby podjąć działanie. Razem dla lepszego świata to hasło tegorocznego Dnia Olimpijskiego. Nawiązuje do zmienionego dwa lata temu motta olimpijskiego Szybciej – Wyżej – Silniej – Razem.

Dzień Olimpijski obchodzimy na pamiątkę założenia 23 czerwca 1894 roku przez Pierre de Coubertin Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Jego dzisiejsza koncepcja opiera się na filarach „Ruszaj się”, „Ucz się”, „Odkrywaj” – oraz dodanym w tym roku – „Razem dla lepszego świata” (ang. Move, learn, discover –Together for a better world).

Sport zawsze buduje mosty i łączy ludzi w pokoju i solidarności. Dołącz do nas w ten Dzień Olimpijski, apelujemy do wszystkich na całym świecie: daj szansę pokojowi

(Thomas Bach, Prezydent Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego)

W Dniu Olimpijskim szczególnie zachęcamy do aktywności fizycznej osoby w każdym wieku i o zróżnicowanej sprawności. Jest to także świetna okazja do nauki o wartościach olimpijskich, którymi są dążenie do doskonałości, przyjaźń i szacunek oraz zwrócenia uwagi na to, jak sport może wpłynąć na globalne i lokalne problemy społeczne. Bycie odpowiedzialnym obywatelem jest również częścią filozofii olimpizmu. Odkrywaj rozumiemy poprzez próbowanie nowych sportów i aktywności czynności, których nigdy wcześniej nie próbowaliśmy. Oczywiście najlepiej zrobić to pod okiem sportowców i profesjonalistów.

Finał konkursu na opowiadanie olimpijskie im. Jana Parandowskiego i jednocześnie obchody Dnia Olimpijskiego w Centrum Olimpijskim. Olimpijczycy stworzyli z uczniami sportowe drużyny

Dodany w tym roku filar „Razem dla lepszego świata” obejmuje takie tematy jak zrównoważony rozwój, integracja, solidarność i pokój. Wszystkie te działania ułatwiają każdemu stanie się częścią Dnia Olimpijskiego i ruchu olimpijskiego w ogóle.