Dziś Dzień Nauczyciela – życzenia Prezesa PKOl

14 października to Dzień Edukacji Narodowej, znany wszystkim jako Dzień Nauczyciela. Data ta upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, a zrealizował ją Sejm Rozbiorowy 14 października 1773 roku. W Polsce święto pedagogów jest uroczystą datą, o której pamiętają uczniowie, ale także ich rodzice.

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej wszystkim Nauczycielom oraz Pracownikom Oświaty życzymy cierpliwości, wytrwałości i radości płynącej z codziennej pracy. Niech źródłem satysfakcji będą dla Was liczne osiągnięcia i sukcesy Waszych wychowanków.

Święto to jest szczególnie bliskie Polskiemu Ruchowi Olimpijskiemu ze względu na trenerów i szkoleniowców, którzy dla naszych wspaniałych sportowców są nie tylko trenerami, ale także pedagogami, nauczycielami, którzy pomagają obrać zawodnikowi właściwą drogę rozwoju. To święto też jest Wasze.

Szanowni Państwo,

Jestem bardzo usatysfakcjonowany, że w Polsce tak wiele szkół nosi imię Polskich Olimpijczyków. Budujące jest to z jaką determinacją Kadra Pedagogiczna angażuje się w promocję sportu, zdrowego stylu życia i olimpijskich wartości. To niezwykle ważne dla Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Dziękuję wszystkim nauczycielom, że pomagają Państwo swoim wychowankom spełniać marzenia, osiągać wyznaczone cele, być zdeterminowanym, doskonalić umiejętności, walczyć fair play, cieszyć się z sukcesów i godnie podnosić po niepowodzeniach.

Życzę wszystkim, by słowa olimpijskiego credo: „Najważniejsze w igrzyskach olimpijskich jest nie zwycięstwo, ale udział”, podobnie jak w życiu nie jest najważniejszy triumf, ale walka. Nie samo zwycięstwo jest istotne, lecz sprawiedliwa rywalizacja towarzyszyła Wam nie tylko w sporcie, ale też w nauce, codziennym życiu i relacjach z otoczeniem.

Życzę całej społeczności szkolnej wszystkiego najlepszego – zdrowia, codziennego optymizmu, powodzenia w realizacji celów, sukcesów w nauce i sporcie, który jest istotnym elementem codziennego wychowania. Proszę przyjąć moje serdeczne pozdrowienia i najlepsze życzenia.

Andrzej Kraśnicki
Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego