EYOF 2022: 16 medali Polaków

XVI Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy Bańska Bystrzyca 2022 na dzień przed zakończeniem jest już najlepszym festiwalem w historii startów Polaków w letniej edycji tej imprezy. W piątek biało-czerwoni do 10 zdobytych krążków dołożyli jeszcze 5 (*plus 1 pewny badmintonistów, którego kolor poznamy w sobotę).

Jako pierwsza w piątkowe przedpołudnie emocji polskiej ekipie dostarczyła Julia Michałowska. Nasza kulomiotka pewnie rozprawiła się z rywalkami, zdobywając złoty medal z wynikiem 16,23 m. Następnie Kacper Uliński wywalczył brązowy medal na 400 m przez płotki. W sesji popołudniowej kolejny medal dla lekkoatletów, do polskiego „worka” dorzucił Radosław Lach w biegu na 200 metrów.

Czwarty lekkoatletyczny krążek Młodzieżowej Reprezentacji Polski tego dnia wywalczył w rzucie oszczepem Roch Krukowski. Nasz młody oszczepnik już w pierwszym rzucie pokazał rywalom, że ich rywalizacja może rozgrywać się co najwyżej o drugie miejsce. Wynik 74,63 m uzyskany oszczepem o wadze 700 gramów to jego najlepszy wynik w karierze. Poprzedni wynosił 68.82 m. Zawsze, kiedy sportowiec w najważniejszej imprezie ustanawia nowy rekord życiowy, budzi to podziw. Jeśli jeszcze daje to złoty medal – budzi także szacunek rywali.

Do finałów awansowały również dwie polskie sztafety szwedzkie (100-200-300-400 m) – dziewczęta i chłopcy. Czwarta w finale biegu na 100 m przez płotki była Amelia Kielar. Szóstą lokatę w skoku wzwyż uzyskała Maja Słodzińska (173 cm), a Piotr Wołoszyn w skoku o tyczce był 7.

Kolejny cenny krążek dla Polski wywalczyli tenisiści. Mikst w składzie: Anastazja Czajka/Alan Ważny pokonał Finów, zdobywając brąz. Oboje z nich wcześniej odpadli z turniejów singlowych. Co ciekawe, Fin wyeliminował Alana, więc nasz zawodnik miał okazję się zrewanżować.

Polskie siatkarki, mimo iż walczyły dzielnie, nie dały rady wicemistrzyniom świata – Włoszkom. Polki przegrały 0:3 i w sobotnim meczu o brązowy medal zagrają przeciwko Serbii. W finale reprezentacja Włoch zagra z Turcją. Chłopcy z kolei wygrali 3:0 z Czechami i w sobotę powalczą z Niemcami o 5. miejsce.

W strefie medalowej znaleźli się także badmintoniści, również w mikście. Nasza para – Maja Janko/Mateusz Golas – w piątek rozegrała dwa mecze. Polacy najpierw pokonali Węgrów 21:14, 21:12, a potem w ćwierćfinale rozprawili się z holenderską parą 21:17 i 21:16. Dzięki temu medal mają pewny – w badmintonie podczas EYOF nie są rozgrywane mecze o brąz, więc półfinaliści, którzy nie awansowali do finału, otrzymują brązowe medale automatycznie. Taka sytuacja miała już miejsce podczas turniejów singlowych. Jaki będzie kolor tego medalu, to okaże się w sobotę. Polacy tego dnia rano rozegrają półfinał, którego wynik zadecyduje czy ucieszy nas brąz, czy powalczymy o złoto. Stawiamy na tę drugą opcję!

W judo bardzo ładnie zaprezentował się Miłosz Kłos w kategorii +100 kg. Polak po kilku świetnych zwycięstwach przegrał dopiero półfinał i potem walkę o brąz. Było blisko, ale rywal z Azerbejdżanu w ostatniej walce okazał się za mocny.

Trzy czwarte miejsca na pływalni wywalczyli polscy zawodnicy, którzy w piątek zakończyli starty w Bańskiej Bystrzycy. Sztafeta żeńska na dystansie 4×100 m stylem zmiennym (4. miejsce) ustanowiła rekord Polski! Najlepszą zawodniczką z tej dyscypliny okazała się Flawia Kamzol, która regularnie meldowała się w finałach. Jej najlepsze miejsce to 4., w sztafecie i na 100 m stylem grzbietowym. Również czwarte miejsca w piątek na pływalni zajęli: Wiktoria Gracjasz – 50 m st. dowolnym i Jakub Lenczowski – 100 m stylem klasycznym. Jerzy Laryś był 7. w finale 400 m st. zmiennym, a Mikołaj Filipiak 8. na 200 m stylem dowolnym.

W sobotę ostatni dzień XVI Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy Bańska Bystrzyca 2022. Do tej pory na koncie medalowym Polaków znalazło się 16 medali: 4 złote, 2 srebrne, 9 brązowych oraz medal badmintonistów, którego kolor poznamy w sobotę.