EYOF 2022: dobry dzień Polaków w Bańskiej Bystrzycy

Pierwszy dzień XVI Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy Bańska Bystrzyca 2022 był dobrym dla Polaków rozpoczynających rywalizację. W pierwszym „polskim” finale, pływak Mikołaj Filipiak na dystansie 400 m stylem dowolnym był 5., nasz tenisista odprawił z turnieju Islandczyka, siatkarki w pięknym stylu wygrały swój pierwszy mecz turnieju, badmintoniści odnieśli po dwa zwycięstwa, a lekkoatleci pokazali, że będzie się trzeba z nimi liczyć na stadionie lekkoatletycznym.

Sport Park Swimming

Festiwal rozpoczęła rywalizacja pływaków na basenie. Spośród kilkorga biało-czerwonych startujących w poniedziałek, najlepiej spisał się Mikołaj Filipiak, który po porannych eliminacjach awansował z czwartym czasem do finału 400 metrów chłopców stylem dowolnym.
W finale Polak zajął 5. miejsce z czasem 03:59.05. Złoto wywalczył Tunezyjczyk Tolga Temiz (03:52.99), srebro Włoch Filippo Bertoni (03:53.02), a brąz Niemiec Arne Schubert (03:54.21).

Na dystansie 100 m stylem dowolnym dziewcząt, 5. miejsce w swoim półfinale zajęła Wiktoria Gracjasz i nie zdołała awansować do finału. Na 200 m st. motylkowym 4. miejsce w swoim półfinale zajęła Alicja Rodziewicz. Na 100 m st. grzb. nie udało się zakwalifikować żadnemu z naszych reprezentantów. Błażej Paszkowski jest rezerwowym, a z dalszej rywalizacji odpadł Wiktor Pacewicz. Na dystansie 400 m st. zm. wystartowała Oliwia Glińska, ale 22. miejsce zakończyło jej starty na tym dystansie. Półfinałowy wyścig na 200 m st. grzbietowym na 5. miejscu zakończył Kacper Maksajda, a w eliminacjach odpadł Jakub Lenczowski. Na tym samym dystansie rywalizacji dziewcząt – Flawia Kamzol była trzecia w swoim półfinale, a Zuzanna Denisiewicz odpadła w eliminacjach. Kamzol wystąpi w finale, do którego awansowała z piątym rezultatem.

Sport Park Badminton

Świetnie turnieje badmintona dziewcząt i chłopców rozpoczęli nasi reprezentanci. Swój pierwszy mecz w błyskawicznym tempie rozegrał Mateusz Golas, który pokonał reprezentanta Albanii w dwóch setach 21:2 i 21:0. W drugim pojedynku tego dnia Golas wygrał z Gruzinem także zdecydowanie bo 21:7, 21:5.
Turniej dziewcząt od przegranego seta rozpoczęła Maja Janko. Jednak w pojedynku z reprezentantką Luksemburga to Polka była lepsza wygrywając 2:1 (15:21, 21:6, 21:13). Drugi mecz Janko rozegrała z Izraelką Aliną Bergelson i także wygrała.

Sport Park Tennis

Pierwszy mecz na kortach Sport Park Tennis rozegrał Alan Ważny. Polak został wylosowany do dodatkowego meczu, ponieważ liczba zgłoszonych zawodników powodowała utrudnienia w losowaniu drabinki w turnieju chłopców. Potrzebny był dodatkowy mecz i los wskazał na Alana Ważnego i Islandczyka Halldora Gudmundura Ingvarssona. Jak się jednak okazało, spotkanie to dla podopiecznego trenera Michała Kosteckiego był czystą formalnością. Ważny wygrał pewnie w dwóch setach 6:0, 6:0 i ze spokojem zagra w 1. rundzie festiwalowego turnieju. Jego rywalem we wtorek będzie Słowak Daniel Balascak.

Slovenská Ľupča Volleyball Hall (turniej dziewcząt)

W położonej nieopodal Bańskiej Bystrzycy, małej miejscowości Słoweńska Lupca, ruszył turniej siatkówki dziewcząt. Reprezentacja Polski U-19 pewnie wygrała swój pierwszy mecz, pokonując Rumunię 3:0 (25:21, 25:18, 25:16).
W grupie A biało-czerwone będą jeszcze rywalizować z Turcją i Bułgarią. We wtorek podopieczne Wiesława Popika zmierzą się z Turcją. Początek spotkania o godzinie 14:00.

Zvolen Volleyball Hall (turniej chłopców)

Także poza Bańską Bystrzycą – w miejscowości Zvolen (tak tez zlokalizowana jest ich wioska festiwalowa) – rywalizują siatkarze. Polacy, którzy przyjechali na festiwal z wielkimi oczekiwaniami – są mistrzami świata w swojej kategorii wiekowej (U-20) – ale niestety przegrali pierwszy mecz. Biało-czerwoni ulegli bardzo dobrze dysponowanej tego dnia Belgii 2:3 (23:25, 22:25, 25:23, 25:17, 7:15).
jednak nie można Polakom odmówić waleczności. Przegrywając 0:2, zdołali wyrównać i kiedy zdawało się, że tie-break będzie rozstrzygnięty na korzyść biało-czerwonych, proste błędy w przyjęciu i ataku sprawiły, że Polacy przegrywali odpowiednio 2:5 i 4:10. Niestety takiej straty nasi zawodnicy nie zdołali już odrobić. Musieli uznać wyższość rywali, którzy zwyciężyli 15:7 i w całym meczu 3:2.

Sport Park Athletics

Pierwszego dnia festiwalu ruszyła także rywalizacja w lekkoatletyce. Wszystkie cztery starty Polaków tego dnia zakończyły się sukcesami. Jako pierwszy w rywalizacji chłopców na 100 metrów zaprezentował się Tomasz Bajraszewski, który w pięknym stylu wygrał swój bieg i całe eliminacje. Finał, czyli walka o medale już we wtorek.
Doskonale zaprezentował się także Jakub Szarapo w biegu na 400 metrów. Polak był najlepszy w swoim biegu eliminacyjnym i z czasem 48.62 uzyskał wraz z Izraelczykiem najlepszy rezultat eliminacji. Tu także emocji nie zabraknie w walce o najwyższe miejsce na podium. Finał zostanie rozegrany 28 lipca.

Świetnie poradziła sobie także Oliwia Belczew. W swoim biegu eliminacyjnym na 800 metrów była najlepsza i ogólnie także uzyskała najlepszy wynik. Finał zostanie rozegrany 28 lipca.
Ostatnią startującą polską lekkoatletką w poniedziałek, była Julia Przewieźlik. W rywalizacji dziewcząt na 400 m w swoim biegu eliminacyjnym Polka była druga i awansowała do finału, który zostanie rozegrany także 28 lipca.

Wtorek, 27 lipca to drugi dzień rywalizacji, które może przynieść Polakom pierwsze medale. Trzymamy kciuki!

PKOl
Fot.: PKOl – Szymon Sikora