EYOF 2022: Dzień Polski w Bańskiej Bystrzycy!

Czwartek był najlepszym dniem dla Młodzieżowej Reprezentacji Polski startującej w XVI Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy Bańska Bystrzyca 2022. Biało-czerwoni dzień wcześniej mieli na koncie 5 medali, a teraz mają 10!

Wszystko zaczęło się przed południem na bystrzyckim rynku, gdzie kolarki stanęły na starcie wyścigu ze startu wspólnego. Po przejechaniu niespełna 58 km na mecie zameldował się peleton. Piękny finisz wygrała Brytyjka, a Polki był w ścisłej czołówce. Weronika Wąsaty zajęła 4. miejsce, ale nie wiadomo co by się wydarzyło, gdyby nie to, że Włoszka zepchnęła ją na barierki, co zwolniło Polkę. Tuż za nią, na 5. miejscu linię mety minęła Oliwia Kępczyńska. Ósme miejsce zajęła Anna Gaborska – brązowa medalistka jazdy indywidualnej na czas.

Jednak prawdziwe show zrobili chłopcy. Wyścig wygrał Belg, ale dwa pozostałe miejsca na podium wywalczyli polscy kolarze, podopieczni trenera Macieja Stanowicza. Patryk Goszczurny – który na swoim koncie miał złoty medal z jazdy indywidualnej na czas – w wyścigu wspólnym wywalczył srebro.
Sześcioosobowa ekipa kolarzy wywalczyła w Bańskiej Bystrzycy 4 medale: 1 złoty, 1 srebrny i 2 brązowe. Gratulujemy!

Kolejne festiwalowe krążki zdobyli w czwartek lekkoatleci. Oliwia Bełczew wywalczyła brąz w biegu na 800 metrów. Maria Jarosińska zdobyła srebro w biegu na 200 metrów, a brąz na 400 metrów przez płotki wywalczyła Amelia Zochniak.

Blisko medalu była Lilly Nichols, która w skoku o tyczce zajęła 4. miejsce, uzyskując 3,70 m. Również czwartą lokatę wywalczyła Julia Przewieźlik – 400 m oraz Lena Pajęcka na 2000 m z przeszkodami. Jakub Zachara na 110 m przez płotki był 6. w finale, a Aneta Orzechowska w konkursie rzutu młotem dziewcząt, z wynikiem 55,61 m zajęła 8. miejsce. Biegu finałowego na 400 m nie ukończył Jakub Szarapo, który do tej pory zmagał się z przeziębieniem, a podczas startu doznał urazu mięśnia i nie ukończył zawodów.

Polscy tenisiści: Antonina Czajka i Alan Ważny nie grają już w turniejach singlowych, ale w mikście w piątek powalczą o brązowy medal.

Dwa mecze rozegrali polscy badmintoniści także w mikście: Maja Janko i Mateusz Golas. Polska para w piątek zagra o ćwierćfinał, więc trzymajmy kciuki, bo strefa medalowa blisko.

W hali judo zaprezentowała się czwórka naszych reprezentantów. Najdalej zaszedł Michał Wąsikowski w kategorii 81 kg, któremu do walki o brąz zabrakło jednego zwycięstwa. Pięknym rzutem, sklasyfikowanym początkowo przez sędziów za ippon, popisała się Aleksandra Kowalewska. Podopieczna Pawła Nastuli ostatecznie przegrała swoją walkę. Sędziowie uznali, ze jej akcja była zbyt niebezpieczna dla niej samej, choć wielu obserwatorów uznało, że jej rzut był majstersztykiem, rzadko widywanym na matach. Starty zakończyli także Damian Kubiak i Anna Bednarz.

W pływackim finale 200 metrów st. motylkowym wystąpiła Flawia Kamzol. Polka zajęła 6. miejsce z czasem 1:02.73. O medale rywalizował także Kajetan Krucki na 50 m st. dowolnym. Polak w finałowym starcie uplasował się na 5. pozycji z czasem 23.63. Do finału zakwalifikował się Jakub Lenczowski – 100 m stylem klasycznym, a Mikołaj Filipiak na 200 m st. dowolnym.

Po 4 dniach XVI Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy Polacy mają na koncie już 10 medali: 2 złote, 2 srebrne i 6 brązowych. W piątek, przedostatni dzień imprezy. Liczymy, że nasz dorobek się powiększy ponownie.