EYOF 2022: złoto i brąz polskich kolarzy w Bańskiej Bystrzycy!

Patryk Goszczurny wywalczył złoto, a Anna Gaborska brąz w kolarskiej jeździe indywidualnej na czas podczas XVI Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy Bańska Bystrzyca 2022. To dwa pierwsze medale Młodzieżowej Reprezentacji Polski w Słowacji.

Jako pierwsze na trasę kolarskiej jazdy na czas wyruszyły dziewczęta. W stawce były trzy Polki, ale to Ania Gaborska zrobiła wielką niespodziankę kończąc rywalizację na trzecim miejscu, zdobywając brąz – swój pierwszy medal na międzynarodowej imprezie w karierze.
Na trasie liczącej 8,4 km Polka wykręciła czas 12:19,10. Zwyciężyła reprezentantka Wielkiej Brytanii – Cat Ferguson (12:11,58), a srebro wywalczyła Hiszpanka Paula Jessica Ostiz Taco (12:15,17). Na 13. miejscu uplasowała się Weronika Wąsaty (12:45,97), a Oliwia Kępczyńska była 21. (12:57,91).

Jak się okazało, nie był to koniec medalowych emocji tego dnia. Kilka godzin później na tej samej trasie ścigali się chłopcy. Tu także na liście startowej znalazło się trzech reprezentantów Polski. Wszyscy zaprezentowali się świetnie. Jako pierwszy z nich na trasę wyruszył Michał Strzelecki, który trafił niestety w moment rozpoczęcia się nawałnicy nad miastem. Strzelecki uplasował się na 33. miejscu z czasem 11:31,17.
Jako drugi z Polaków na trasę wyruszył Marceli Pera. Jego ulewa oszczędziła, ale już mniej jej skutki – śliska trasa, która nie pomagała w rywalizacji z czasem i samym sobą. Ostatecznie Marceli uplasował się na 4. miejscu, tracąc do pozycji medalowej tylko 2,5 sekundy!

Złoty medal XVI Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy Bańska Bystrzyca 2022 wywalczył Patryk Goszczurny! Polak był tego klasą samą dla siebie. „Wykręcił” czas 10:47,90, pokonując drugiego na mecie Czecha Pavela Sumpika o ponad 8,5 sekundy! Brąz wywalczył Brytyjczyk Seb Grindley.
Kolarze powalczą jeszcze na trasie wyścigu ze startu wspólnego w czwartek.

Drugi mecz na kortach tenisowych w Bańskiej Bystrzycy rozegrał Alen Ważny. Tym razem rywalizował z zawodnikiem gospodarzy – Daniel Balascak. Polak wygrał 2:1 (4:6, 6:4, 6:3). Udanie turniej dziewcząt rozpoczęła Antonina Czajka, pokonując Dunkę Cecilie Fridthjof w dwóch setach 7:6, 6:2. Na koniec dnia oboje naszych reprezentantów pewnie pokonali parę z Danii w dwóch setach 6:1, 6:4.

Dobrą passę zwycięstw kontynuują nasi badmintoniści, którzy we wtorek wygrali kolejne mecze. Maja Janko pokonała Greczynkę 21:15, 21:15. Natomiast Mateusz Golas wygrał z Cypryjczykiem 21:14, 21:14.

Drugie zwycięstwo w turnieju festiwalowym odniosły nasze siatkarki. Polki wygrały bardzo ważny mecz z Turczynkami 3:1. To jest ich drugie zwycięstwo w festiwalowym turnieju – w poniedziałek pokonały Rumunki 3:0. W środę nasze zawodniczki zmierzą się z Bułgarkami. Wygrali także chłopcy. Mistrzowie świata mierzyli się także w Turcją i wygrali 3:0.

Rywalizację podczas festiwalu rozpoczęli także judocy. Ksawery Ignasiak w kategorii 60 kg doszedł do ćwierćfinału, gdzie przez ippon został pokonany przez niemieckiego zawodnika. W repesażach drugiej rundy Ignasiak najpierw wygrał z Łotyszem, a następnie przegrał z zawodnikiem z Włoch odpadając z turnieju.
Oliwia Kożuch (kat. 44 kg) w pierwszej walce uległa Holenderce Verze Wandel, a następnie w repesażach pokonała zawodniczkę z Portugalii. Do walki o brąz stanęła na macie naprzeciwko Austriaczki, ale ta okazała się lepsza od naszej judoczki. Mistrzynią EYOF w kategorii do 44 kg została pierwsza rywalka polskiej zawodniczki z Holandii.

Od samego rana na stadionie lekkoatletycznym do walki o laury stanęli kulomioci. Polskę reprezentował Kacper Kuczaj i jego startem wiązaliśmy spore nadzieje na medal. Zabrakło niewiele,  na pewno wyższe. Polak w najlepszej próbie uzyskał 15,62 m ze stratą 31 cm do trzeciego Mołdawianina.
Kacper Uliński w biegu na 400 metrów przez płotki pobił rekord życiowy i pewnie zakwalifikował się do finału. Jego drugi czas eliminacji daje nadzieję na walkę o medale w środę.

Nowy rekord życiowe ustanowił młociarz Wiktor Kruszwic zajmując 7. miejsce (63,24 m) w finale turnieju. Paulina Tomaszewska w chodzie na pięć kilometrów także „wychodziła” sobie najlepszy wynik w karierze, ale również nie dał on jej miejsca na podium – była 9.
Wielkie emocje czekały wieczorem, kiedy to w finale biegu na 100 metrów wystąpił Tomasz Bajraszewski. Mimo najlepszego czasu eliminacji zajął 5. miejsce w finale.

Odległe lokaty zajęli występujący w wieloboju gimnastycznym: Borys Bracki, Christian Kuzdra i Jakub Kurowski. Najlepszy okazał się Bracki, który uplasował się na 55. miejscu. Pozostali dwaj sklasyfikowani zostali zaś odpowiednio na 64. i 87. lokacie. Dodajmy, że przykrej kontuzji podczas zeskoku po jednej z konkurencji nabawił się Kurowski. Nasz młody gimnastyk złamał kość śródstopia i jeszcze tego samego dnia przeszedł operację w miejscowym szpitalu. Teraz czeka go rehabilitacja.

Na bystrzyckiej pływalni w eliminacjach 100 m stylem dowolnym bardzo dobrze spisał się Kajetan Krucki, który z czasem 52.60 wywalczył awans do półfinału i na tej fazie rywalizacji zakończył walkę o medale. Jan Brzoska z kolei tę samą konkurencję zakończył na eliminacjach.
Mikołaj Popiel w niecałą godzinę przeszedł eliminacje na 200 m stylem motylkowym i stylem zmiennym. Niestety nasz reprezentant w obu tych konkurencjach zakończył starty w półfinale. W finale na 200 m st. grzbietowym wystartowała Flawia Kamzol, plasując się w nim na 7. miejscu. W drugim wieczornym finale z udziałem Polaków, nasza ekipa po drugim czasie eliminacji w sztafecie mieszanej 4×100 m stylem dowolnym, w decydującym wyścigu uplasowała się na piątym miejscu.

W środę trzeci dzień XVI Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy Bańska Bystrzyca 2022. Nadal trzymamy kciuki za biało-czerwonych, bo apetyty na medale wzrosły w całej ekipie.