EYOF 2023: dwa medale Polaków na zakończenie

Sobota to był ostatni dzień XVII Letniego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy Maribor 2023. Choć wszyscy czekali już na ceremonią zamknięcia, to jeszcze wiele się działo na sportowych arenach. Polscy sportowcy walczyli do końca i zdobyli jeszcze dwa wspaniałe medale – złoto i brąz!

Złoty medal wywalczył polski debel tenisistów: Antoni Kasperski i Jan Sadzik, którzy w finale pokonali kolegów z Rumunii 6:1, 4:6 10-6. Ich droga do finału obfitowała w świetne mecze, ale także w łut szczęścia, które ponoć nie opuszcza najlepszych. Polacy po ćwierćfinałowym zwycięstwie nad Węgrami, w półfinale mieli zmierzyć się faworyzowanym, a nawet typowanym do wygranej, niemieckim duetem. Kontuzja jednego z nich otworzyła naszym zawodnikom drogę do finału, co skrzętnie wykorzystali wygrywając cały turniej. Gratulacje!

Brąz natomiast wywalczyła bojowa ekipa polskich piłkarek ręcznych! Na drodze do finału stanęły im Francuzki, które ostatecznie zdobyły złoto. Polki musiały szybko podnieść się po półfinałowej porażce i stanąć do walki o brąz. Rywalkami były Holenderki. Biało-czerwone grały świetnie i pewnie wygrały mecz 26:17! Nagrodą za tygodniowy wysiłek były brązowe medale, które zawisły na szyjach naszych dziewcząt! Brawo!

Do końca walczyli także lekkoatleci. O medal otarła się Zuzanna Wiernicka, która w biegu na 1500 m zajęła 4. miejsce. Było blisko, ale tym razem się nie udało. Przypomnijmy, że Zuzanna to srebrna medalistka w tej konkurencji sprzed roku – EYOF Bańska Bystrzyca 2022.

Piąte miejsce w turnieju siatkarzy zdobyli reprezentanci Polski, pokonując w ostatnim meczu Słowenię 3:0. Gorzej poszło dziewczynom, które musiały zadowolić się 8. Pozycją przegrywając kolejny mecz 0:3. Tym razem musiały uznać wyższość Turczynek.

Zeszłoroczna festiwalowa mistrzyni w pchnięciu kulą Julia Michałowska nie powtórzyła swojego wyniku z Bańskiej Bystrzycy zajmując 7. miejsce. Również siódma była Maja Słodzińska w skoku wzwyż. Na 8. pozycji z kolei rywalizację dyskoboli zakończył Jakub Rodziak.

Do udanych XVII Letniego EYOF nie zaliczą judocy. Tylko jeden z nich walczył w barażach o medal, reszta odpadała w początkowych fazach zawodów. Ostatniego dnia Polacy walczyli w turnieju drużyn mieszanych. Najpierw pokonali Rumunię, po czym ulegli Węgrom, zajmując 9. miejsce.

Młodzieżowa Reprezentacja Polski kończy EYOF z 15 medalami. 6 z nich ma złoty kolor, 3 srebrny, a 6 jest brązowych. Dziękujemy za walkę Polacy! Wracajcie do domu bezpiecznie!

PKOl – ToP
Fot.: PKOl – Szymon Sikora