EYOF Friuli Venezia Giulia 2023 – dzisiaj zapłonie ogień pokoju!

4 listopada o godzinie 18.30 w ikonicznym Ara Pacis w Rzymie odbędzie się oficjalna ceremonia zapalenia płomienia na XVI Zimowy Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy. To wielosportowe wydarzenie odbędzie się we Włoszech w dniach 21-28 stycznia 2023 roku.

Sztafetę zapalenia pochodni rozpocznie zawodniczka Sara Scattolo – złota medalistka Młodzieżowych Mistrzostw Świata w biathlonie. Następnie płomień pokoju zostanie przekazany w ręce prezydenta Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC) – Spyrosa Capralosa oraz prezydenta włoskiego regionu Friuli Venezia Giulia – Massimiliano Fedriga.

Płomień to symbol pokoju, przyjaźni i nadziei, reprezentuje zdolność do łączenia ludzi z różnych narodów i kultur w imię sportu.

Transmisja tego wydarzenia będzie dostępna na żywo na kanale EOC.

Kilka dni temu została również zaprezentowana oficjalna maskotka XVI Zimowego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy – świstak o imieniu Kugy.  Zaprojektowany przez Paolo Venutiego i wyprodukowany przez TRUDI Spa, firmę z siedzibą w Tarcento, która jest znana na całym świecie z wysokiej jakości zabawek. Świstak odzwierciedla wiele wartości ważnych dla EYOF i regionu Friuli Venezia Giulia.

Maskotka XVI Zimowego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy

– Ten mały gryzoń jest jednym z symboli gór. Ze względu na swoją towarzyską naturę lubi żyć w grupach. Jest roślinożercą, żywi się trawami, roślinami zielnymi, pędami, korzeniami, kwiatami i owocami, z których pozyskuje potrzebną mu wodę. Jest gatunkiem odpornym, doskonale przystosowanym do alpejskiego klimatu Friuli Venezia Giulia – uargumentował wybór maskotki przewodniczący Komitetu Organizacyjnego – Maurizio Dünnhofer.

Zimowy EYOF Friuli Venezia Giulia 2023 będzie rekordową edycją pod względem liczby uczestników. Przewiduje się, że do Włoch przybędzie aż 2 300 osób, w tym 1 300 sportowców.

***

Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy (ang. European Youth Olympic Festival – EYOF) jest pierwszą czołową europejską imprezą wielosportową skierowaną do młodych sportowców w wieku od 14 do 18 lat. Edycja zimowa i letnia odbywają się w cyklach dwuletnich, w latach nieparzystych. Za organizację tego wydarzenia odpowiada Stowarzyszenie Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC).

Impreza odbywa się pod flagą olimpijską i jest bogata w tradycje olimpijskie: od płonącego znicza po przysięgi sportowców i osób współpracujących. To właśnie na EYOF wiele młodych gwiazd sportu stawia swoje pierwsze kroki na arenie międzynarodowej.