Finał VNL M: Złoto Brazylii, srebro dla Polski

W wielkim finale Siatkarskiej Ligi Narodów mężczyzn 2021 biało-czerwoni ulegli Brazylii 1:3. Canarinhos wyprzedzali zajmujących 2. miejsce w klasyfikacji generalnej Polaków, co odzwierciedlało też miejsca obu zespołów w światowym rankingu FIVB. Obie drużyny wygrały swoje półfinałowe spotkania 3:0. Polsko-brazylijski mecz z fazy „każdy z każdym” zakończył się trzysetowym zwycięstwem Brazylijczyków. Z kolei w pamiętnym „małym finale” VNL 2019 górą byli Polacy.

Wyczekiwany finał od samego początku zapowiadał się na twardą walkę, co było widać w mocnych zagrywkach obu drużyn. Przyjęcie po polskiej stronie funkcjonowało dobrze, a w ataku fantastycznie sprawował się Bartosz Kurek (100% skuteczności w secie). Polacy tylko na chwilę stracili prowadzenie, które utrzymywali przez większość seta, tylko po to, by zaraz je odzyskać, a świetnie dysponowany Kurek zamknął tę partię 25:20.

Na początku drugiego seta z lepszej strony pokazała się Brazylia, natomiast przyjęcie w polskiej drużynie nie funkcjonowało już tak dobrze. Skuteczni w ataku Brazylijczycy wyszli na prowadzenie 17:12 i 18:13. W tym momencie spektakularną pogoń rozpoczęli Polacy, z Fabianem Drzyzgą na zagrywce. Dobrze funkcjonująca gra blok-obrona i rozpędzony Bartosz Kurek dały nam szansę na odwrócenie losów seta wyrównując wynik do 18:18. W końcówce przeważyła jednak skuteczność ataku rywali, którzy zakończyli seta 25:23

W secie nr. 3 szybko uwidoczniła się przewaga Brazylii, podczas gdy Polakom brakowało skuteczności na siatce. Rywale bardzo szybko i skrupulatnie wykorzystywali błędy pojawiające się po naszej stronie i podobnie jak w poprzedniej partii doszli do prowadzenia 17:12. Pod koniec seta trener Vital Heynen zdecydował się na zmiany, m.in. wprowadzając Kamila Semeniuka za nie błyszczącego dziś skutecznością WIlfredo Leona, jednak na odmianę kolei losów tego seta było za późno – końcówka należała zdecydowanie do siatkarzy z Brazylii (25:16).

Wyrównana walka w secie czwartym trwała tylko do pierwszej przerwy technicznej, później zawodnicy Carlosa Schwanke przejęli inicjatywę i dyktowali warunki, nadal doskonale kontratakując i nie popełniając błędów, podczas gdy żaden z elementów gry nie funkcjonował u Polaków wystarczająco dobrze by przeciwstawić się Brazylijczykom, którzy szybko zakończyli ostatnie spotkanie Ligi Narodów 25:14. Srebro Polaków jest pierwszym krążkiem tego koloru łącznie w rozgrywkach Ligi Światowej i VNL.

Brazylia – Polska 3:1 (21:25, 25:23, 25:16, 25:14)

Vital Heynen – trener reprezentacji Polski mężczyzn uzupełnił skład kadry na turniej olimpijski Tokio 2020. Zgodnie z zapowiedzią, szkoleniowiec po finale Ligi Narodów wskazał zawodnika na pozycji libero. Tym zawodnikiem będzie Paweł Zatorski.