Galeria (-1) w Centrum Olimpijskim PKOl w Warszawie zaprasza na wystawę obrazów Leszka Jampolskiego „Obrazki z Wystawy”. Kuratorem wystawy, która będzie czynna do 16 stycznia 2023, jest Kama Zboralska.

„OBRAZKI Z WYSTAWY”

Wystawa  powstawała  na  przestrzeni kilku ostatnich lat co było wymuszone przez zmagania ze zdrowiem w okresie wszechobecnej pandemii. Zaproszenie przez Kamę Zboralską do jej realizacji przekładaliśmy kilkukrotnie (przyczyny obiektywne). Kiedy uzgodniliśmy termin pojawił się dylemat, jaki zestaw prac przygotować, bo fabryka dymiła przez cały czas i twórczy głód nie pozwalał na przestoje.  Posłuchałem muzyki Modesta Musorgskiego, komponującego w 1879 roku – miniatury fortepianowe „Obrazki z wystawy”, które powstały pod wpływem wystawy akwarel jego przyjaciela, Wiktora Hartmanna. I co, zapożyczyłem pomysł na tytuł mojej ekspozycji – mówi autor Leszek Jampolski. I dodaje „Tak skomponowałem zestaw prac do tej wystawy, żeby pokazać obrazy, które tworzyłem na przestrzeni ostatnich lat. Mam swoiste twórcze ADHD i nudzą mnie nudne wystawy eksplorujące jakiś  wąski wycinek twórczych poszukiwań toczonych w nieskończoność po życia kres. Nie mam zaufania do awangardy bo już nikt nie wie co nią jest. Ja po prostu odrywam kartki kalendarza własnych fascynacji.Na wystawie pokazuję trochę azjatyckich kompozycji z pejzażem pandemicznym, kilka  obrazów  z „Zimnej Wojny” i oczywiście fascynującą naturę, która na co dzień, jest źródłem inspiracji i zaskoczeń. Posługuję się klasycznym warsztatem malarskim, bez zbędnych deformacji, udziwnień, poszukiwania nowych środków wyrazu będąc przekonany o inteligencji widza, który sam odczyta mój przekaz zawarty w obrazie. Poprzez sumę własnych doświadczeń, przeżyć  bez zbędnego komentarza czy oprowadzania kuratorskiego. A jeśli nie, to trudno.

Leszek Jampolski – Urodził się w 1955 roku. Rozpoczętą edukację artystyczną w Moskiewskiej Akademii Sztuki w 1975 roku, kontynuował w warszawskiej ASP na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Ludwika Maciąga. Dyplom w 1981 roku uzyskał z malarstwa i projektowania struktur wizualnych pod kierunkiem prof. L.Maciąga i prof. R. Owickiego. W 1983 roku tworzył Galerię BRAMA, na terenie Uniwersytetu Warszawskiego, która w latach 70. stała się miejscem debiutu artystycznego twórców młodego pokolenia. Jest autorem lub współautorem ponad 150 wystaw m.in. w USA, Japonii, Korei Poł, Belgii, RFN, Rosji. Do najgłośniejszych należą, wspólnie zorganizowane z  Jarosławem M. Daszkiewiczem legendarna już wystawa „Każdemu czasowi jego sztuka”- „ARSENAŁ 88”. 

Wystawę można oglądać w Galeria (-1) PKOI

Centrum Olimpijskie im. Jana Pawła II
ul. Wybrzeże Gdyński 4
Warszawa

« OBRAZKI Z WYSTAWY »
LESZEK JAMPOLSKI
Kurator wystawy – Kama Zboralska 
Wernisaż 16.12.2022., godz. 19.00
Wystawa trwa do 16.01. 2023