Gotowość Pekinu 2022 podkreślona sukcesem imprez testowych

Zakończyło się szóste i ostatnie posiedzenie Komisji Koordynacyjnej Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pekin 2022. Po trzech dniach dyskusji, gotowość Komitetu Organizacyjnego Pekin 2022 została podkreślona przez pozytywne opinie otrzymane z ostatnich imprez testowych.

Mówiąc o tym, przewodniczący Komisji Koordynacyjnej Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl), Juan Antonio Samaranch, stwierdził: – W ostatnich tygodniach w Chinach przeprowadzono szeroko zakrojone testy na obiektach olimpijskich i paraolimpijskich. To jest faktycznie rozgrzewka przed lutowymi igrzyskami, a opinie, które otrzymaliśmy zarówno od sportowców, jak i międzynarodowych federacji, są bardzo zachęcające. Doceniono w szczególności jakość obiektów, a także wsparcie organizacyjne.

Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Pekinu 2022, Cai Qi, powiedział: – Przygotowania do igrzysk wkraczają w ostatnią fazę. COVID-19 wciąż rozprzestrzenia się na całym świecie, stanowiąc wyzwanie dla przygotowań do igrzysk. Pekin 2022 będzie ściśle współpracować z MKOl, aby zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom w zgodzie z Playbookami.

Środki zaradcze przeciwko COVID-19 były stałym tematem dyskusji, ponieważ wszystkie strony nadal priorytetowo traktują zdrowie i bezpieczeństwo uczestników igrzysk i miejscowej ludności. Komisja usłyszała, że ​​środki te będą nadal udoskonalane w nadchodzących tygodniach w ramach przygotowań do publikacji drugiej wersji Poradnika, która ma zostać opublikowana jeszcze w tym roku.

Komisji przekazano również podsumowanie wydarzeń testowych. Do tej pory w październiku odbyły się międzynarodowe zawody w łyżwiarstwie szybkim, łyżwiarstwie figurowym, łyżwiarstwie szybkim na krótkim torze, curlingu na wózkach, bobslejach i skeletonie. W listopadzie odbędą się kolejne międzynarodowe imprezy w saneczkarstwie, narciarstwie dowolnym i snowboardzie. Zaplanowano również testy w hokeju na lodzie.

Juan Antonio Samaranch

Niektóre z tych wydarzeń, które odbędą się w ciągu najbliższych kilku tygodni, wpisują się w globalny kalendarz imprez kwalifikacyjnych do ZIO Pekin 2022. Zauważono, że szansę na kwalifikacje, o które można walczyć do połowy stycznia 2022 roku, ma jeszcze  76 proc. sportowców mogących uczestniczyć w igrzyskach.

Zawody testowe odbywające się w Chinach prowadzone są na obiektach XXIV ZIO Pekin 2022. W tym zakresie zakończono budowę całej stałej infrastruktury, a montaż tymczasowej jest na ukończeniu.

Podstawą przygotowań Pekinu 2022 jest jego zobowiązanie do organizowania igrzysk neutralnych pod względem emisji dwutlenku węgla. Kluczowym wkładem w to jest maksymalizacja wykorzystania istniejących obiektów. Jako pierwsze na świecie „podwójne miasto olimpijskie”, zgodnie z agendą olimpijską 2020+5, pięć z sześciu obiektów znajdujących w strefie pekińskiej zostało wykorzystanych z Igrzysk XXIX Olimpiady Pekin 2008.

Ponadto Komisja Koordynacyjna otrzymała szczegółowe informacje na temat wykorzystania energii odnawialnej przez Pekin 2022 we wszystkich miejscach zawodów. Po raz pierwszy na lodowiskach Zimowych Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich zostaną zastosowane niskoemisyjne, naturalne systemy chłodnicze CO2 oraz różne inne inicjatywy na rzecz zrównoważonego rozwoju.

XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022 zostaną rozegrane w dniach 4-20 lutego 2022.

MKOl
Fot.: Beijing 2022, IOC – Greg Martin