Igrzyska Europejskie 2023 i Polski Komitet Olimpijski promują ideę wolontariatu

Polski Komitet Olimpijski (PKOl), decyzją Komisji Europejskiej, otrzymał milion euro na projekt promujący i rozwijający wolontariat, zarówno podczas III Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023, jak i innych ważnych wydarzeń sportowych organizowanych w Polsce. Środki pochodzą z unijnego programu ERASMUS+.

Stało się tak dzięki współpracy Stowarzyszania Europejskich Komitetów Olimpijskich (The European Olympic Committees – EOC) i Biuro EOC w Brukseli z Polskim Komitetem Olimpijskim, Ministerstwem Sportu i Turystyki w Polsce oraz Komitetem Organizacyjnym Kraków-Małopolska 2023.

– To pierwszy, historyczny dla europejskiego sportu program. Bardzo dziękuję Komisji Europejskiej, a szczególnie pani Marii Gabriel – Europejskiej Komisarz do spraw innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży za zaufanie, przekazane środki i powierzenie PKOl roli lidera projektu i promotora wolontariatu. Jestem przekonany, że razem wypromujemy ideę wolontariatu i przypomnimy, jak ważna jest ona w procesie budowy wartościowych społeczeństw oraz organizacji dużych wydarzeń sportowych, takich jak między innymi III Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023 – skomentował Radosław Piesiewicz, Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Projekt będzie koncentrował się na promowaniu wolontariatu i jego korzyści w Polsce przez najbliższe 12 miesięcy. Jest odpowiedzią na wyzwania związane z ruchem wolontariatu na całym świecie. Jego celem jest szkolenie wolontariuszy, prowadzenie kampanii promocyjnych ukazujących korzyści płynących z wolontariatu oraz podkreślenie roli, jaką wolontariat i sport mogą odegrać w promowaniu integracji społecznej wśród osób z różnych środowisk. Głównym wydarzeniem, na którym skupia się ten projekt są Igrzyska Europejskie rozgrywane w dniach 21 czerwca – 2 lipca.

– Jestem przekonany, że projekt wolontariatu przyniesie nam wiele długoterminowych korzyści i wierzę, że wspierając organizatorów przyszłych wydarzeń sportowych i dostarczając im cenne zasoby, pomożemy zwiększyć udział wolontariuszy i wzmocnić ich wpływ. Odgrywają oni bardzo istotną rolę w naszych klubach sportowych i na różnych imprezach sportowych. Ważne wydarzenia międzynarodowe, takie jak Igrzyska Europejskie, dają wolontariuszom możliwość uzupełnienia swoich umiejętności i wzmocnienia pozycji sportu w promowaniu integracji społecznej w Europie – powiedział Spyros Capralos, Prezydent Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich.

Igrzyska Europejskie

Trzecia edycja Igrzysk Europejskich odbędzie się w dniach 21 czerwca – 2 lipca 2023 roku. Podczas igrzysk zostanie rozegranych 26 dyscyplin sportowych, w tym 18 sportów ma odbyć się w randze kwalifikacji olimpijskich do Igrzysk XXXIII Olimpiady Paryż 2024. Szacuje się, że w tej imprezie sportowej weźmie udział 7 tysięcy sportowców z 48 Narodowych Komitetów Olimpijskich. Kraków będzie głównym ośrodkiem igrzysk, a w pozostałych 11 różnych miastach odbywać się będą zawody sportowe.