O igrzyskach

XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022 odbędą się w dniach 4-20 lutego 2022 roku. Dzięki temu stolica Chin została pierwszym miastem-organizatorem zarówno letniej, jak i zimowej igrzysk olimpijskich. Przypomnijmy, że letnie odbyły się w Pekinie w 2008 roku.

Program XXIV ZIO obejmuje 7 sportów, 15 dyscyplin i w rekordową liczbę konkurencji – 109. Siedem konkurencji, które zadebiutują w Pekinie, to: trzy w narciarskim freestyle’u (skoki drużynowe oraz narciarski big air – zarówno dla mężczyzn jak i dla kobiet), w tradycyjnych skokach narciarskich – drużyny mieszane, w snowboard crossie – drużyny mieszane oraz sztafety w łyżwiarstwie szybkim na krótkim torze (short-track). Całkiem nową konkurencją dedykowaną wyłącznie kobietom jest monobob (bobslej jedynka).

Kibice w Polsce powinni pamiętać o 7-godzinnej różnicy czasu – transmisja rozpoczęcia igrzysk zaplanowana na godzinę 20:00 czasu lokalnego w Pekinie, w Polsce wypadnie o godzinie 13:00.

Obiekty, na których będzie odbywała się rywalizacja w trakcie XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pekin 2022 znajdują się 3 strefach: Pekin, Yanqing i Zhangjiakou.

PEKIN

– będzie gospodarzem zawodów big air w snowboardzie i narciarstwie dowolnym oraz wszystkich dyscyplin rozgrywanych na lodzie (curling, hokej na lodzie i łyżwiarstwo: figurowe oraz szybkie). Tutaj również odbędzie się ceremonia otwarcia i ceremonia zamknięcia.

YANQING

– położone 75 kilometrów na północny zachód od centrum Pekinu – to górzyste przedmieście stolicy Chin, gdzie znajdują się liczne gorące źródła, parki narodowe, ośrodki narciarskie oraz część (Badaling) Wielkiego Muru Chińskiego. Obiekty sportowe w tym obszarze są przygotowane przede wszystkim pod zawody ślizgowe – bobsleje, saneczkarstwo i skeleton, a także narciarstwo alpejskie.

ZHANGJIAKOU

– to popularny chiński ośrodek narciarski położony około 200 kilometrów na północny zachód od Pekinu. Na obiektach Zhangjiakou odbędzie się większość zawodów narciarskich i snowboardowych w tym: narciarstwo dowolne, biegi narciarskie, skoki narciarskie, kombinacja norweska i biathlon.