IV Zimowe Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie Gangwon 2024 otwarte!

W piątkowy wieczór w podwojach imponującej hali do łyżwiarstwa szybkiego OVAL, oficjalnie otwarto IV Zimowe Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie Gangwon 2024! Najważniejsza zimowa impreza sportowa czterolecia dla zawodników poniżej 18. roku życia potrwają do 1 lutego.

Znamienne słowa otwierające oficjalnie imprezę wypowiedział JongKu Choi – Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Gangwon 2024. Olimpijski znicz z kolei zapalił 17-letni narciarz dowolny i uczestnik igrzysk, Lee Jeongmin. A polskimi chorążymi podczas defilady narodów byli: Kornelia Woźniak (short track) i Michał Mikołajski (bobsleje).

IV Zimowe Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie potrwają do 1 lutego. Niespełna 1900 sportowców z 78 krajów świata rywalizować będzie w 15 dyscyplinach i 81 konkurencjach (rozróżniając zawody dziewcząt i chłopców). W imprezie wezmą udział sportowcy w wieku od 14 do 18 lat.

Poprzednia, trzecia edycja Zimowych Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich odbyła się w Lozannie w 2020 roku i przyniosła Polsce pierwszy, historyczny i jedyny jak na razie medal w historii startów na tej imprezie – wywalczył go biathlonista Marcin Zawół i było to złoto.

Z powodów organizacyjnych i dostępności obiektów treningowych dla sportowców, w Korei nie ma jeszcze całej reprezentacji Polski. Biało-czerwoni docierają na miejsce sukcesywnie, aby po krótkiej aklimatyzacji móc przystąpić do treningów.

W Korei jest już większość członków polskiej misji olimpijskiej. W sobotę (13.01) odlecieli saneczkarze i bobsleista, we wtorek (16.01) na igrzyska udadzą się bohaterowie ślubowania w Białce Tatrzańskiej oraz przedstawiciele short tracku, w środę (17.01) narciarze alpejscy, w czwartek (18.01) łyżwiarze szybcy toru długiego. Jako ostatni (24.01) do Korei odlecą przedstawiciele kombinacji norweskiej i biegów narciarskich.

Trzymajcie kciuki za młodych polskich olimpijczyków!

PKOl – ToP
Fot.: Szymon Sikora/PKOl