„Jacek Siudziński in memoriam” – wystawa malarstwa

Galeria (-1) PKOI oraz Muzeum Ziemi Mińskiej w Mińsku Mazowieckim zapraszają na wernisaż, który odbędzie się 24.01.2023 w Centrum Olimpijskim Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Podczas wernisażu wystąpią artyści ze Szkoły Tańca La Flaca: Anna Kurowska, Inez Smuga, Kacper Sarna przedstawiając taneczną inscenizację jednego z obrazów artysty.
Kuratorzy: Kama Zboralska i Beata Sajewska.

„Jacek Siudziński in memoriam” – to wystawa malarstwa olejnego, instalacji malarsko-rzeźbiarskich. Część prac prezentowanych była w zeszłym roku na ekspozycji o tym samym tytule w Muzeum Ziemi Mińskiej. Artysta już na studiach pokazywał swoje dokonania w liczących się galeriach. Zaraz po ukończeniu warszawskiej ASP, w 1982 roku reprezentował Polskę na Biennale Młodych w Paryżu.

Prace, które przyniosły mu największy rozgłos to kompozycje figuratywne, nierozerwalnie związane z jego życiem, przeżyciami i emocjami. Na ogół wielkoformatowe, pełne magicznej, metafizycznej aury. Są o samotności, przemijaniu, trudnych relacjach nie tylko między kobietą i mężczyzną. Chętnie portretował bliskich, uwieczniał ich w odrealnionych przestrzeniach. Często jego płótna były nie do końca zamalowane, bo jak mówił: żeby nie powiedzieć za dużo, ale i nie przesadzić z niedopowiedzeniem. Jacek Siudziński chętnie eksperymentował, czasem płótno zamieniał na deskę, powstawały wówczas oryginalne obiekty też o wyalienowaniu i braku zrozumienia. Najlepszy okres w twórczości Artysty przypada na lata 80. i 90. XX wieku, kiedy namalował najwięcej dzieł wystawiając je i sprzedając w Polsce, Europie i za oceanem.

Jacek Siudziński – znany głównie ze swojej twórczości malarskiej, tworzył też oryginalne płaskorzeźby o tematyce sakralnej, grafikę artystyczną oraz artystyczną ceramikę użytkową.

Jacek Siudziński (1957-2021) mieszkał i tworzył w Mińsku Mazowieckim. Studiował na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie (1977-1982), gdzie uzyskał dyplom w pracowni prof. Ludwika Maciąga. Brał udział w licznych wystawach, m.in. w Biennale w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Paryżu (1982), Muzeum Narodowym w Poznaniu (1982), w Galerii „Ars Polona”, Düsseldorf (1986), Walter Bischoff Gallery, Chicago (1988), w Wystawie Młodej Plastyki Polskiej „Arsenał’ 88”, Warszawa  (1988), „Red & White”, Warszawa-Amsterdam-Bruksela (1989), Kunstmarkt w Los Angeles (1989), „Droga Krzyżowa” w Parafii Św. Anny w Ottenhöfen/Schw (1997). W 2008 roku w Muzeum Ziemi Mińskiej w Mińsku Mazowieckim odbyła się wystawa jednej nocy pt. „Gdzie jesteś… Wołam”  (wieża ciśnień, 29/30.11.) oraz w 2022 roku w Muzeum Ziemi Mińskiej „Jacek Siudziński in memoriam”.

Obrazy artysty wzbogacają kolekcje min. Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, Muzeum Regionalnego w Siedlcach.