Jekatierina Kurakowa z awansem do finału!

Polska łyżwiarka figurowa Jekatierina Kurakowa zadebiutowała na olimpijskich arenach podczas XXIV ZIO Pekin 2022. Polka zaprezentowała się w programie krótkim solistek. Popełniła jeden błąd, który kosztował ją utratę kilku punktów i pozycji, ale nasza solistka awansowała do finałowej rozgrywki, którą będzie program dowolny.

Reprezentantka Polski z notą 59.08 zajęła 24. miejsce. – Ta podpórka nie była potraktowana jako upadek. Już będąc w powietrzu czułam, że coś jest nie tak i mogłam wcześniej zareagować, żeby wyjść z tego najlepiej jak się da. Myślę, że to był wynik stresu – powiedziała Katia. – Wiem, że mogę wypaść lepiej, ale przed występem było bardzo dużo stresu.  Cieszę się, że po moim błędzie na początku udało mi się skupić ponownie i wykonać wszystko dalej tak jak zaplanowałam. To pozwoliło mi awansować do programu dowolnego, a to ważne i bardzo się z tego cieszę. Czuję, że oddałam w tym występie cała siebie, bo jestem zmęczona. Mam nadzieję, że jutro będę mogła troszeczkę odpocząć i że to sprawi, że w dowolnym wypadnę lepiej – dodała 19-letnia łyżwiarka figurowa.

To był olimpijski debiut Kurakowej urodzonej w Moskwie, która reprezentuje Polskę od 2019 roku. – Jak na debiut olimpijski to było naprawdę spoko. Wiem, że mogę dać z siebie więcej, ale uważam, że jest wszystko w porządku – zapewniła.

Katia już na początku popełniła błąd, który na szczęście nie wyprowadził jej z równowagi i nasza łyżwiarka dalej w pełnym skupieniu kontynuowała swój program. – Skoki są zawsze najbardziej ryzykownym elementem, bo lecisz w powietrze. Po tym błędzie mentalnie było ciężko, ale wiedziałam, że muszę zrobić wszystko, aby znaleźć się w programie dowolnym. Tu każda setna może kosztować miejsce. Tak jak powiedziałam, udało mi się ponownie skupić, bo bardzo chciałam wystąpić w całych zawodach. Wiem, że stać mnie tu na bardzo dobrą robotę – powiedziała piąta zawodniczka tegorocznych Mistrzostw Europy.

Do programu dowolnego awans uzyskało 25 najlepszych zawodniczek, spośród 30 startujących w programie krótkim. – Znam swoje możliwości i uważam, że strata punktów nie była zbyt duża i nie wpłynęło to zbyt poważnie na mój wynik. Nie straciłam dziesięciu punktów, ale może cztery – komentowała Katia. – To nie jest aż tak dramatyczne i wiem, że przede mną jeszcze dowolny, a dowolny to naprawdę dużo. Teraz po prostu muszę zrobić swoje i będzie dobrze – zakończyła Kurakowa.

Po programie krótkim prowadzi reprezentująca Rosyjski Komitet Olimpijski Kamila Waliewa z notą 82.16. Druga jest jej rodaczka Anna Szczerbakowa – 80.20, a trzecia Japonka Kaori Sakamoto – 79.84. Kurakowa otrzymała 59.08.

Program dowolny solistek zaplanowano na czwartek 17 lutego. Start około godziny 11:08. Będzie to ostatni występ polskiego łyżwiarza figurowego w XXIV Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Pekin 2022.

PKOl
Fot.: PKOl – Szymon Sikora, Robert Hajduk