Karolina Bosiek i Marcin Bachanek mistrzami Polski na 1500 metrów w łyżwiarstwie szybkim

Karolina Bosiek oraz Marcin Bachanek zwyciężyli w sobotę w rywalizacji na 1500 metrów podczas mistrzostw Polski na dystansach w łyżwiarstwie szybkim, które są rozgrywane w Tomaszowie Mazowieckim. Złote medale w biegu drużynowym kobiet i mężczyzn wywalczyły odpowiednio AZS AWF Katowice oraz KS Pilica Tomaszów Mazowiecki.

Trzeci dzień krajowego czempionatu w tomaszowskiej Arenie Lodowej był dniem rywalizacji średniodystansowców, którzy walczyli nie tylko o tytuły najlepszych w Polsce, ale również o miejsca w kadrze narodowej na nadchodzące zawody Pucharu Świata w Stavanger (11-13 listopada i 18-20 listopada).

Podobnie jak w poprzednich dniach, także w sobotę zgodnie zwyciężali faworyci. W rywalizacji kobiet na 1500 metrów najlepiej poradziła sobie Karolina Bosiek z KS Pilica Tomaszów Mazowiecki, która z czasem 2:01.78 zdobyła czwarty w ten weekend medal MP na dystansach. Srebro dzięki znakomitemu finiszowi przypadło Magdalenie Czyszczoń z AZS AWF Katowice, a na najniższym stopniu podium stanęła Natalia Jabrzyk z KS Pilica.

– Przede wszystkim podeszłam do tego startu, aby wypaść lepiej niż ostatnio na treningach. Jest jeszcze dużo błędów w mojej jeździe, ale z biegu na bieg staram się je eliminować. Jestem dobrej myśli, powinnam się rozkręcać w tym sezonie – mówi Bosiek, która pozytywnie postrzega zmiany szkoleniowe w kadrze narodowej. – Jest nowy trening i spojrzenie w reprezentacji, a my, jako zawodnicy, musimy się do tego zaadoptować. Potrzebne są nam czas i cierpliwość – dodaje.

Zadowolenia ze srebrnego medalu na 1500 metrów nie ukrywała również Czyszczoń, specjalizująca się w dłuższych dystansach.

Magdalena Czyszczoń

– Wiedziałam, że są to tylko trzy kółka, muszę dobrze się rozpędzić i jakoś to będzie – mówi Czyszczoń, która cieszy się ze zwiększonej konkurencji w reprezentacji Polski na średnich i długich dystansach. Sama bardzo liczy na udane występy w nadchodzącym PŚ. – Super, że jest zaplecze, dziewczyny chcą gonić i się ścigać o miejsce w kadrze. Ja przede wszystkim chciałabym się uspokoić emocjonalnie. Jeśli głowa będzie spokojna, to moje ciało na torze też pokaże, co potrafi.

U mężczyzn na tym dystansie triumfował Marcin Bachanek z KS Arena Tomaszów Mazowiecki, który obronił tytuł sprzed roku. Wicemistrzem Polski na 1500 metrów został jego klubowy kolega Szymon Palka, zaś trzeci był Dawid Burzykowski z AZS Zakopane.

– Raczej byłem pewny swego startu. Po piątkowym występie na 1000 metrów udowodniłem sobie, że potrafię się ścigać o wysokie lokaty – mówi Bachanek, którego nie było w kadrze olimpijskiej na ostatnie igrzyska w Pekinie. – Do kwalifikacji brakowało niewiele i trzeba było wziąć się w garść, przeanalizować pewne rzeczy i wrócić silniejszym – dodaje.

Zmagania krajowej czołówki obserwował Paweł Abratkiewicz, szkoleniowiec reprezentacji biało-czerwonych w łyżwiarstwie szybkim (sponsorem polskich panczenistów jest PGE Polska Grupa Energetyczna).

– Głównym celem na te zawody była poprawa techniczna u zawodników. Wiadomo, są to dla nich kwalifikacje do PŚ, ale mieli przy tym panować nad elementami, nad którymi mocno pracujemy na treningach – mówi Abratkiewicz. – Byliśmy na lodzie przez osiem tygodni, więc to zbyt mało czasu, aby oczekiwać wielkiego progresu – uzupełnia.

W biegu drużynowym kobiet wygrał AZS AWF Katowice w składzie Czyszczoń, Olga Kaczmarek i Maja Płończyk. Druga była ekipa WTŁ Stegny Warszawa, a trzecia – KS Pilica Tomaszów Mazowiecki.

W drużynowej rywalizacji mężczyzn zwyciężył pierwszy zespół KS Pilica Tomaszów Mazowiecki (Dawid Balcerzyk, Jakub Piotrowski, Szymon Wojtakowski), który wyprzedził lokalnych rywali z Areny. Brąz przypadł zawodnikom drugiej ekipie Pilicy.

W niedzielę ostatni dzień MP na dystansach w Tomaszowie Mazowieckim. Wstęp na zawody jest bezpłatny. Transmisja na żywo będzie dostępna na YouTube, na kanale PZŁS.

Wyniki 3. dnia 37. Mistrzostw Polski na Dystansach:

1500 metrów kobiet – 1. Karolina Bosiek (KS Pilica Tomaszów Mazowiecki) – 2:01.78, 2. Magdalena Czyszczoń (AZS AWF Katowice) – 2:03.87, 3. Natalia Jabrzyk (KS Pilica Tomaszów Mazowiecki) – 2:04.65

1500 metrów mężczyzn – 1. Marcin Bachanek (KS Arena Tomaszów Mazowiecki) – 1:49.88, 2. Szymon Palka (KS Arena Tomaszów Mazowiecki) – 1:50.85, 3. Dawid Burzykowski (AZS Zakopane) – 1:51.87

Bieg drużynowy kobiet – 1. AZS AWF Katowice (Magdalena Czyszczoń, Olga Kaczmarek, Iga Wojtasik) – 3:20.39, 2. WTŁ Stegny Warszawa (Martyna Baran, Zofia Braun, Julia Grzywińska) – 3:28.16, 3. KS Pilica Tomaszów Mazowiecki (Paula Danielik, Natalia Jabrzyk, Iga Smejda) – 3:33.80

Bieg drużynowy mężczyzn – 1. KS Pilica I Tomaszów Mazowiecki (Dawid Balcerzyk, Jakub Piotrowski, Szymon Wojtakowski) – 4:06.02, 2. KS Arena Tomaszów Mazowiecki (Marcin Bachanek, Szymon Palka, Norbert Piekielny) – 4:12.00, 3. KS Pilica II Tomaszów Mazowiecki (Mikołaj Bielas, Michał Kopacz, Eryk Marciniak) – 4:12.01

PZŁS

Fot.: Paweł Skraba