Karolina Naja i Anna Puławska wicemistrzyniami olimpijskimi!

Mamy trzeci medal olimpijski podczas Igrzysk XXXII Olimpiady Tokio 2020 i jest to srebro! Wywalczyły go w pięknym stylu nasze wspaniałe kajakarki w konkurencji K-2 500 m – Karolina Naja i Anna Puławska! Wielkie gratulacje!

Polki na torze Sea Forest Waterway najpierw rozegrały półfinał, w którym zajęły 4. miejsce i z czwartym czasem łącznie awansowały do najważniejszego wyścigu pięciolecia. W finale utytułowana i doświadczona Karolina Naja, która na swoim koncie ma już dwa olimpijskie krążki w tej konkurencji (brąz z Londynu 2012 i brąz z Rio 2016) oraz debiutująca w igrzyskach olimpijskich Anna Puławska pozwoliły wyprzedzić się tylko zawodniczkom z Nowej Zelandii (Lisa Carrington, Caitlin Regal), tracąc do nich na mecie 0,968 sek. Brązowy medal wywalczyły Węgierki (Danuta Kozak, Dora Bodonyi).

To trzeci krążek w dotychczasowym dorobku Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej w Tokio. Pierwszy – srebro – zdobyły wioślarki (czwórka podwójna), a drugi – złoto – lekkoatletyczna sztafeta mieszana 4×400 m.

Było blisko, abyśmy na koncie mieli cztery krążki. Kilkadziesiąt minut przed naszymi wicemistrzyniami olimpijskimi, w finale konkurencji K-1 200 m wystartowała Marta Walczykiewicz. Nasza wicemistrzyni olimpijska w tej konkurencji z Rio (2016) zajęła 4. miejsce. Jak powiedziała, miejsce jest skutkiem błędu popełnionego na starcie, bo jak uważa polska kajakarka, brązowy medal był w jej zasięgu.
Złoty medal zdobyła Lisa Carrington (NZL), która kilkadziesiąt minut później zdobyła drugie złoto w K-2 na 500 m. Srebro wywalczyła Teresa Portela (ESP), a brąz Emma Aastrand Jorgensen (DEN).

Marta jednak nie składa broni i już w środę rozpocznie rywalizację w K-1 na dystansie 500 m.

We wtorek na torze kajakowym Sea Forest Waterway w finale wystartowali także polscy kajakarze w C-2 1000 m. Wiktor Głazunow i Tomasz Barniak zajęli w nim 7. miejsce.