Kolarstwo torowe: sprinterki na tak, sprinterzy na nie

Marlena Karwacka, Nikola Sibiak oraz Urszula Łoś zajęły 3. miejsce w sprincie drużynowym podczas Pucharu Narodów w kanadyjskim Milton i wywalczyły dla Polski kwalifikację na Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024. Podopieczne trenera Daniela Meszki wygrały jednocześnie klasyfikację generalną tego cyklu.

Niestety ta sztuka nie udała się sprinterskiej drużynie mężczyzn. Polacy, którzy walczyli o prawo startu w Paryżu z Kanadą zajęli 6. miejsce. Ich rywale, gospodarze ostatniej edycji, uplasowali się na trzecim miejscu podium i to oni wystąpią w stolicy Francji. Spośród polskich sprinterów w Paryżu wystartuje najprawdopodobniej Mateusz Rudyk, który w sprincie indywidualnym w Milton uplasował się na 5. miejscu. Dodatkowo, najlepszy polski sprinter w keirinie był 7.

W Paryżu zobaczymy także polskie zawodniczki w madisonie oraz omnium (wielobój), w którym światową czołówkę stanowią siostry Pikulik – Daria i Wiktoria.

Łącznie kwalifikacje olimpijskie na igrzyska w Paryżu polscy torowcy uzyskali w: sprincie drużynowym kobiet, w sprincie indywidualnym kobiet (2 kwalifikacje), w keirinie kobiet (2), madisonie kobiet, omnium kobiet, sprincie indywidualnym mężczyzn (1), keirinie mężczyzn (1), omnium mężczyzn (1).

Wszystkie torowe kwalifikacje są dla kraju, więc na ostateczne składy osobowe będzie trzeba jeszcze poczekać. Najpierw trenerzy kadr narodowych przedstawią swoje propozycje do związku, który następnie przedstawi je PKOl. Ostateczne ogłoszenie Olimpijskiej Reprezentacji Polski należy do zarządu Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

PKOl