Kolejna strzelecka kwalifikacja do Paryża

Sześć medali wywalczyli polscy strzelcy podczas zakończonych w węgierskim Gyor mistrzostw Europy. Poza medalami nasz kraj jest bogatszy o kolejną olimpijską kwalifikację. Zdobył ją dla Polski Maciej Kowalewicz, zajmując 4. miejsce w finale karabinu pneumatycznego.

Polscy strzelcy w drodze do stolicy Francji wywalczyli już prawa startów w konkurencjach: karabin dowolny trzy postawy 50 m (kwalifikację zdobył Tomasz Bartnik), pistolet sportowy 30+30 25 m (Klaudia Breś), karabin pneumatyczny K i M (Julia Piotrowska i Maciej Kowalewicz), karabin trzy postawy 50 m (Natalia Kochańska) oraz karabin pneumatyczny (mikst).

Julia Piotrowska z Gyor wraca ze srebrem ME w konkurencji karabin pneumatyczny, ale to nie koniec krążków polskiej strzelczyni. Julia, wraz z Anetą Stankiewicz i Izabelą Dudek, wywalczyła jeszcze brąz w rywalizacji drużynowej oraz srebro w konkurencji karabin pneumatyczny trio.

Strzelcy po drodze do Paryża, która potrwa do 9 czerwca 2024, mają jeszcze kilka „przystanków”. Podczas olimpijskich turniejów w strzelectwie sportowym na starcie stanie 170 zawodniczek oraz 170 zawodników, który powalczą o medale w 15 konkurencjach. Reprezentacja Francji – jako gospodarz – otrzymała 12 miejsc, po sześć dla kobiet i mężczyzn. Pozostali sportowcy walczą o kwalifikację w zawodach organizowanych przez Międzynarodową Federację Sportów Strzeleckich.

Pierwszy olimpijski, strzelecki medal dla Polski zdobył w Berlinie w 1936 roku Władysław Karaś w konkurencji karabin małokalibrowy 30 strzałów z pozycji leżącej, 50 m i był to brąz. Z kolei ostatni strzelecki krążek dla biało-czerwonych wywalczyła podczas igrzysk Londyn 2012 Sylwia Bogacka – brąz w konkurencji karabin pneumatyczny 40 strzałów z pozycji stojąc, 10 m. W 100-letniej historii startów Olimpijskiej Reprezentacji Polski w igrzyskach olimpijskich nasi strzelcy zdobyli 12 medali.

Rywalizacja strzelecka podczas Igrzysk XXXIII Olimpiady Paryż 2024 odbędzie się w dniach 27 lipca – 5 sierpnia 2024.

PKOl
Fot.: PZSS