Kolejne nominacje olimpijskie zostały wręczone

Czwarte ślubowanie członków Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej za nami. W Centrum Olimpijskim PKOl swoje nominacje odebrali przedstawiciele takich dyscyplin jak: golf, judo, kolarstwo górskie, kolarstwo torowe, lekkoatletyka i zapasy. W uroczystości uczestniczył prof. Piotr Gliński – Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

– Gratuluję nominacji olimpijskich. Będziemy Was w Polsce dopingowali z całego serca. Chciałbym dziś powiedzieć o dwóch wyjątkowych i niezłomnych postaciach polskiego sportu – Pani Ewie Kłobukowskiej i Panu Marianie Kasprzyku, którzy podczas Igrzysk Olimpijskich Tokio w 1964 roku zdobyli złote medale. Za to, co osiągnęli w sporcie i w życiu, zasługują na najwyższe uznanie, bo robili to dla Polski i dlatego zostali odznaczeni. Mówię Wam o nich, bo ich profesjonalizm i postawa może być drogowskazem – powiedział Wicepremier prof. Piotr Gliński.

Prof. Piotr Gliński – Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Nominacje olimpijskie otrzymało 70 sportowców i ich sztabowców. Wręczali je Piotr Gliński – Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Tomasz Szczegielniak – Wiceprezes ds. korporacyjnych Enei, Andrzej Kraśnicki – Prezes PKOl, Mieczysław Nowicki – Wiceprezes PKOl i Adam Krzesiński – Sekretarz Generalny PKOl.

– Bardzo niewiele dzieli nas od inauguracji tego niezwykłego – choć organizowanego w innej formule niż dotąd – wydarzenia. Chciałbym Wam złożyć serdeczne gratulacje. Jeden etap za Wami – zdobyliście kwalifikacje, przed Wami kolejny – walka na olimpijskich arenach. Życzę Wam żebyście pokonali swoje słabości, osiągnęli wspaniałe rezultaty, zdobywali medale, które dadzą Wam i nam wiele radości i dumy – powiedział Prezes PKOl Andrzej Kraśnicki.

Urszula Łoś – kolarka torowa

Udział polskich sportowców w Igrzyskach Olimpijskich nie byłby możliwy bez sponsorów PKOl – PKN Orlen Sponsora Strategicznego, Totalizatora Sportowego – Sponsora Generalnego i Enei.

– Wspieranie aktywności fizycznej jest elementem zaangażowania społecznego Enei. Praca z PKOl, bycie częścią olimpijskiej rodziny, to dla nas wyróżnienie. Cieszymy się, że nasze wsparcie pomaga polskim reprezentantom, których już za kilka dni zobaczymy na arenach w Tokio. Jesteśmy firmą energetyczną i naszą moc oraz energię chcemy przekazywać nie tylko na etapie przygotowań do startu. Z naszymi olimpijczykami będziemy również podczas zawodów, kibicując i zachęcając do tego innych. Uruchomiliśmy kampanię Enei #RazemPoEmocje, która zachęca właśnie do wspólnego kibicowania, dopingowania i przeżywania sportowych emocji. Mam nadzieję, że choć część tego dopingu będzie słyszalna w Japonii – powiedział wiceprezes Zarządu Enea S.A. Tomasz Szczegielniak.

Nominacje wręcza Adam Krzesiński – Sekretarz Generalny PKOl

Słowa przysięgi w imieniu zawodników odczytał Adrian Meronk – pierwszy w historii polski golfista, który wystartuje w Igrzyskach Olimpijskich. Natomiast w imieniu trenerów i osób towarzyszących trenerka lekkoatletyki, a zarazem laureatka konkursu Trenerka Roku 2019 organizowanego przez Komisję Sportu Kobiet PKOl – Malwina Wojtulewicz.

Słowa przysięgi w imieniu zawodników odczytał Adrian Meronk – pierwszy w historii polski golfista, który wystartuje w Igrzyskach Olimpijskich

Wszyscy, którzy we wtorek złożyli olimpijską przysięgę polecą do Japonii już następnego dnia, a kolejne ślubowanie członków Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej odbędzie się 23 lipca, także w Centrum Olimpijskim PKOl. Tym razem do grona pełnoprawnych olimpijczyków dołączą przedstawiciele zapasów, lekkoatletyki, kolarstwa torowego oraz judo.

Agnieszka Wieszczek (w środku) – brązowa medalistka olimpijska w zapasach z Pekinu (2008)

Igrzyska XXXII Olimpiady Tokio 2020 rozpoczną się 23 lipca, a zakończą 8 sierpnia 2021 roku. Polska Reprezentacja Olimpijska będzie liczyć 210 sportowców. Polacy wystartują w 28 sportach.

Biuro Komunikacji PKOl
Fot.: PKOl – Włodzimierz Włoch