Kwalifikacje olimpijskie Paryż 2024: Polska – Kolumbia 3:0

Polska pokonała w Łodzi Kolumbię 3:0 (25:21, 25:21, 25:13) w meczu turnieju kwalifikacyjnego do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich w Paryżu. To trzecie zwycięstwo Polek w drodze po olimpijski bilet.

Po dniu przerwy została wznowiona rywalizacja w walce o olimpijskie paszporty. W stolicy Francji zagra dwanaście drużyn. Gospodynie Francuzki mają już zapewniony udział. Sześć kolejnych uczestniczek zostanie wyłonionych z trzech obecnie rozgrywanych turniejów. Dwa pozostałe odbywają się w Chinach i Japonii. 24 reprezentacje zostały podzielony na trzy 8-zespołowe grupy. Tylko dwie najlepsze drużyny z każdej grupy otrzymają olimpijską przepustkę. Pozostałych pięć ekip uzyska awans na podstawie rankingu FIVB.

Polskie siatkarki o awans walczą w Łodzi. Podopieczne Stefano Lavariniego zaczęły rozgrywki od dwóch zwycięstw – nad Słowenią 3:0 oraz Koreą Południową 3:1. We wtorek odniosły trzecie.

Zaczęła atakiem Madalena Stysiak i natychmiast potoczyły się kolejne punkty jak z rogu obfitości. Polska prowadziła 5:0 i trener rywalek poprosił o czas. As Olivii Różański podniósł wynik na 8:1 i wydawało się, że można odliczać czas do końca partii. Jednak przewaga tak jak szybko wzrosła, to równie w błyskawicznym tempie zaczęła maleć i spadła do 14:13. Jednak Polki włączyły drugi bieg i przewaga wzrosła do pięciu punktów (20:15, 22:17). I choć przy stanie 22:19 trener reprezentacji Polski brał czas, to wygrana jego podopiecznych nie podlegała dyskusji.

Od początku drugiej partii to polskie siatkarki musiały gonić wynik. Zaczęło się od straty 0:5. W połowie seta było już równo (11:11 i 14:14), a następna część tego fragmentu spotkania należała już wyraźnie do gospodyń.

W trzecim secie równo było tylko do stanu 3:3. Następnie przewaga polskiego zespołu szybko wzrosła. Było widać wyraźną różnicę w umiejętnościach obu reprezentacji. Grę zakończyła Agnieszka Korneluk atakiem ze środka w kontrze.

Polska: Agnieszka Korneluk, Magdalena Stysiak, Martyna Łukasik, Joanna Wołosz, Olivia Różański, Magdalena Jurczyk, Maria Stenzel (L) oraz Aleksandra Szczygłowska, Monika Gałkowska, Katarzyna Wenerska, Monika Fedusio, Martyna Czyrniańska. Trener: Stefano Lavarini.

Kolumbia: Dayana Segovia, Ana Karina Olaya Gamboa, Maira Alejandra Ospino Montero, Maria Alejandra Marin, Amanda Daniela Coneo Cardona, Sheilla Belen Lucumi Briche, Juliana Toro (L) oraz Laura Vanessa Grajales Pascua, Sofia Cuartas Piñeres, Laura Zapata Rodriguez, Doris Manco Gonzalez. Trener: Antonio Rizola.

Polki w tabeli łódzkiego turnieju kwalifikacyjnego zajmują 3. miejsce.