ME Mężczyzn: Polacy zagrają w finale z Włochami

Reprezentacje Polski i Włoch zagrają w sobotę w Rzymie w finale mistrzostw Europy siatkarzy (początek 21:00). Polska wyeliminowała w półfinale Słowenię, a Włosi – Francję. Pokonani zmierzą się w spotkaniu o brązowy medal.

W Palazzetto dello sport w Rzymie Biało-Czerwoni pokonali w pierwszym meczu półfinałowym Mistrzostw Europy Mężczyzn 2023 Słowenię 3:1 (23:25, 25: 21; 25:20,25:21). Słowenia czterokrotnie w historii mistrzowskich imprez zamykała drogę Polsce do gry w ścisłych finałach. Tym razem to podopieczni trenera Nikoli Grbicia staną przed szansą gry o najwyższe trofeum starego kontynentu. Po czterosetowym wyczerpującym pojedynku mogą się cieszyć z przełamania słoweńskiego przeciwnika i ponownie zobaczymy ich na boisku w sobotni wieczór w Rzymie.

Włochy wygrały z Francją 3:0 (25:21, 25:19, 25:23). Gospodarze nie pozostawili rywalom cienia nadziei na zwycięstwo. Byli zdecydowanie lepsi. W drugiej partii Andrea Gianni, włoski trener Francuzów, wymienił pół szóstki, ale to nie przyniosło to efektu. W trzeciej włoski zespół długo utrzymywał bezpieczną przewagę i stracił kilka punktów (21:20). W końcówce Włosi znowu zademonstrowali siłę.

Czempionat rozgrywany jest od 28 sierpnia do 16 września w czterech krajach – Włoszech, Bułgarii, Macedonii Północnej oraz Izraelu. W dwóch ostatnich odbyły się tylko mecze fazy grupowej. W turnieju wystartowały 24 reprezentacje, które podzielono na cztery grupy. Awans do fazy pucharowej uzyskały po cztery najlepsze zespoły z każdej z grup.

Tytułu mistrzów Europy bronią Włosi. Dwa lata temu Polacy prowadzeni przez Vitala Heynena zdobyli brązowy medal, pokonując w meczu o trzecie miejsce Serbię 3:0.

Finał mistrzostw Europy będzie powtórką meczu o złoty medal z ostatniego czempionatu globu. Lepsi wówczas okazali się Włosi. Jak będzie w sobotę?

Polska po czternastu latach zagra znowu w finale mistrzostw Europy. W 2009 roku w Turcji, Biało-Czerwoni prowadzeni przez Argentyńczyka Daniela Castellaniego w meczu o złoto pokonali Francję 3:0.

Skład reprezentacji Polski, która zagrała w półfinale ME 2023: Marcin Janusz, Łukasz Kaczmarek, Aleksander Śliwka, Wilfredo Leon, Jakub Kochanowski, Norbert Huber, Paweł Zatorski (L) oraz: Tomasz Fornal, Kamil Semeniuk, Bartosz Kurek, Grzegorz Łomacz, Karol Kłos, Bartosz Bednorz, Jakub Popiwczak. Trener: Nikola Grbić.

W 2009 roku złoty medal zdobyli: Paweł Zagumny, Paweł Woicki, Jakub Jarosz, Marcel Gromadowski, Marcin Możdżonek, Daniel Pliński, Piotr Nowakowski, Michał Bąkiewicz, Piotr Gruszka, Zbigniew Bartman, Bartosz Kurek, Michał Ruciak, Piotr Gacek, Krzysztof Ignaczak.

PZPS
Fot.: CEV