MKOl zwiększy wsparcie dla ukraińskich sportowców

Przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach spotkał się w niedzielę w Kijowie z ukraińskimi sportowcami i Prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Towarzyszył mu członek MKOl i przewodniczący Narodowego Komitetu Olimpijskiego Ukrainy Siergiej Bubka oraz Minister Sportu Ukrainy – Vadim Cutzeit.

W Centrum Przygotowań Olimpijskich w Kijowie szef MKOl spotkał się z około setką ukraińskich sportowców i wysłuchał ich relacji o doświadczeniach z treningów i rywalizacji w ekstremalnie trudnych warunkach spowodowanych zbrojną napaścią Rosji.

Bach odwiedził także zniszczony obiekt sportowy w Kijowie. Osobiście zobaczył zniszczenia w hali do koszykówki Avangard, która została trafiona podczas ataku rakietowego na miasto.

– Chcemy pokazać solidarność Ruchu Olimpijskiego z naszymi przyjaciółmi w Ukraińskiej Wspólnocie Olimpijskiej, ponieważ wiemy, że przeżywacie bardzo trudne chwile. Chcemy nie tylko wam powiedzieć, chcemy wam pokazać i uspokoić, że nigdy nie będziecie sami we Wspólnocie Olimpijskiej. Jesteśmy z wami sercem, myślami każdego dnia i chcemy wspierać was w realizacji olimpijskich marzeń – powiedział Thomas Bach.

Następnie Przewodniczący MKOl spotkał się z Prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, który osobiście podziękował mu za wsparcie dla sportowców i ukraińskiej społeczności olimpijskiej.

Prezydent Bach z kolei zapewnił Zełenskiego, że MKOl chce okazać solidarność, w szczególności z Ukraińską Wspólnotą Olimpijską oraz pokazać sportowcom i trenerom, że nie są sami i że światowy ruch olimpijski stoi po ich stronie.

Podczas konferencji prasowej Prezydent Zełenski z zadowoleniem przyjął także nowe inicjatywy Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, które Prezydent MKOl ogłosił podczas wizyty. Prezydent Bach zobowiązał się do kontynuowania, a nawet wzmocnienia wsparcia MKOl dla ukraińskich sportowców, ze szczególnym uwzględnieniem Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024 i Zimowych Igrzysk Olimpijskich Mediolan-Cortina 2026 oraz ich imprez kwalifikacyjnych. Dzięki temu fundusz pomocowy dla sportowców zostanie potrojony do 7,5 mln dolarów. Siergiej Bubka, jako koordynator tego funduszu, będzie nadal gromadzić i koordynować wsparcie całego ruchu olimpijskiego poza tym funduszem MKOl. Prezydent Bach zobowiązał się również do zwołania w Lozannie, wraz z Narodowym Komitetem Olimpijskim i Ministrem Sportu Ukrainy, Ukraińskiej Konferencji Sportowej Ruchu Olimpijskiego.

MKOl
Fot.: NOC of Ukraine