Mocarze na Stadionie Śląskim – pchnięcie kulą ozdobą Memoriału Kusocińskiego

Ponad dwadzieścia medali największych imprez lekkoatletycznych zdobyli w sumie uczestnicy konkursu pchnięcia kulą podczas ORLEN Memoriału Janusza Kusocińskiego. – To będzie jedna z najmocniej obsadzonych konkurencji na mityngu – mówi wiceprezes PZLA Tomasz Majewski, dwukrotny złoty medalista olimpijski w pchnięciu kulą.

Pchnięcie kulą to konkurencja, która w ostatnich latach jest jedną z najciekawszych podczas zawodów lekkoatletycznych. Kibice śledzący ją w trakcie nadchodzącego 69. ORLEN Memoriału Janusza Kusocińskiego z pewnością nie będą zawiedzeni. Obsada konkursu będzie bowiem godna finału mistrzostw świata, a nawet igrzysk olimpijskich.

Joe Kovacs

– Do udziału zaprosiliśmy medalistów największych światowych imprez, więc mogę śmiało powiedzieć, że będzie to jedna z najmocniej obsadzonych konkurencji memoriału. Na Stadionie Śląskim zobaczymy przede wszystkim wybitnego Amerykanina Joe Kovacsa, który na igrzyskach w 2016 oraz 2021 roku zdobywał srebrne medale. Legitymuje się on imponującym rekordem życiowym 23.23, a w dorobku oprócz medali olimpijskich ma między innymi dwa tytuły mistrza świata. Jego najpoważniejszym rywalem będzie ten, którego pokonał w obu olimpijskich startach, czyli dwukrotny brązowy medalista igrzysk i były mistrz świata Nowozelandczyk Tom Walsh. Jeśli chodzi o Europejczyków to zobaczymy mistrza kontynentu z zeszłego sezonu Chorwata Filipa Mihaljevića oraz srebrnego medalistę z Monachium Serba Armina Sinančevića – wymienia jednym tchem zaangażowany w organizację mityngu dwukrotny mistrz olimpijski w pchnięciu kulą Tomasz Majewski.

Polskim rywalem międzynarodowego grona mocarzy pchnięcia kulą będzie Michał Haratyk.

Tom Walsh

– Pod nieobecność kontuzjowanego Konrada Bukowieckiego to Michał będzie naszą nadzieją na dalekie pchanie. Mam nadzieję, że wreszcie wróci na poziom, który nie tak dawno pozwalał mu zdobywać medale najważniejszych imprez – dodaje Majewski.

Oprócz gwiazd pchnięcia kulą podczas 69. ORLEN Memoriału Janusza Kusocińskiego – imprezy wspieranej finansowo przez PKN ORLEN oraz województwo śląskie – będzie można zobaczyć wielu innych znakomitych lekkoatletów. Już wcześniej swój start w mityngu, zaliczanym do cyklu World Athletics Continental Tour Silver, potwierdzili m.in. mistrzyni olimpijska w biegu przez płotki Jasmie Camacho-Quinn, czy srebrna medalistka olimpijska na 400 metrów Marileidy Paulino. Na Stadionie Śląskim nie zabraknie także plejady polskich gwiazd z Ewa Swobodą, Natalią Kaczmarek, Pawłem Fajdkiem, Wojciechem Nowickim i Piotrem Liskiem na czele. 

Tomasz Majewski

69. ORLEN Memoriał Janusza Kusocińskiego odbędzie się na Stadionie Śląskim 4 czerwca. Początek zawodów o godzinie 14:00, a od 11 przed stadionem na kibiców czekać będzie festyn organizowany przez samorząd województwa z okazji dnia dziecka. Wstęp na wszystkie atrakcje będzie bezpłatny.

Memoriał Kusocińskiego