Monika Hojnisz-Staręga 9. w biegu pościgowym!

Monika Hojnisz-Staręga zajęła 9. miejsce w biathlonowym biegu pościgowym XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pekin 2022! Polka miała dwa pudła podczas pierwszego strzelania. Potem było już bezbłędnie. Mistrzynią olimpijską została Norweżka Marte Olsbu Roeiseland, srebro wywalczyła Szwedka Elvira Oeberg, a brąz także Norweżka Tiril Eckhoff.

Roeiseland, która choć nie ustrzegła się jednego niecelnego strzału, zdeklasowała rywalki i na mecie była szybsza od Szwedki o 1:36.5, a swoją rodaczkę wyprzedziła o 1:48.7. Hojnisz-Staręga metę minęła lekko ponad 2:28 sek. po zwyciężczyni. Polka miała dwa niecelne strzały już podczas pierwszego strzelania. Kolejne trzy próby były już bezbłędne, jednak o miejscu na mecie zaważyło to pierwsze, niezbyt udane strzelanie.

Przed naszą zawodniczką jeszcze start masowy. Trzymajmy kciuki, Monika rozkręca się z biegu na bieg. Była 20. w biegu indywidualnym, 16. w sprincie i teraz 9.

W biegu pościgowym początkowo miała jeszcze wystąpić Kamila Żuk, ale względy zdrowotne spowodowały wycofanie jej przez trenerów. – Po chorobie nie doszła niestety jeszcze do siebie i nie jest w 100% przygotowana na dzisiejszy start. Przy panujących warunkach i wysokości moglibyśmy zrobić jej tylko krzywdę – tłumaczyła Agnieszka Cyl, asystentka trenera kadry biathlonowej.

Dla Norweżki to już czwarty medal podczas tych igrzysk. Roeiseland na swoim koncie przed biegiem masowym ma już 3 złota (sprint, bieg pościgowy i sztafeta mieszana) oraz brąz (bieg indywidualny). Oeberg do tej pory w Chinach wywalczyła dwa srebra (sprint i bieg pościgowy), a Eckhoff srebro (sztafeta mieszana) i brąz (bieg pościgowy).

Do tej pory Monika Hojnisz-Staręga największe sukcesy w biegu pościgowym zanotowała w 2013 roku – została mistrzynią Europy w bułgarskim Bansku, a także wywalczyła srebro podczas Uniwersjady w Trydencie. 9. miejsce w Pekinie to jej najlepszy rezultat w startach podczas igrzysk czy mistrzostw świata. W Soczi (ZIO 2014) w tej konkurencji była 19., a w południowokoreańskim PyeongChang (ZIO 2018) – 43. Dla naszej reprezentantki to najlepsze igrzyska w karierze, a mogłyby być jeszcze lepsze, gdyby nie dwa strzały niecelne. Wtedy Monika mogłaby włączyć się nawet w walkę o miejsce na podium!

Bieg masowy kobiet w ramach XXIV ZIO Pekin 2022 zostanie rozegrany 19 lutego, na dzień przed zakończeniem igrzysk. Wcześniej, bo na 16 lutego zaplanowano sztafetę 4×6 km.