MŚ w slalomie kajakowym: Brąz Zwolińskiej i dwie kwalifikacje Polaków!

Bardzo dobrze w sobotnich zmaganiach zaprezentowali się polscy zawodnicy w mistrzostwach świata w slalomie kajakowym, które odbywały się w Londynie. Biało-czerwoni wywalczyli kolejne dwie kwalifikacje olimpijskie, a ukoronowaniem sobotnich występów był brązowy medal Klaudii Zwolińskiej w kategorii K-1!

W sobotę na torze w Londynie wystartowało aż czterech Polaków. Jako pierwsza zaprezentowała się Klaudia Zwolińska, która ścigała się w kategorii K-1. W półfinale zajęła piąte miejsce i bez problemów awansowała do najważniejszego biegu. Co więcej, w finale popłynęła jeszcze lepiej i całe zawody zakończyła na trzecim miejscu zdobywając brązowy medal mistrzostw świata! – Klaudia udowodniła, że jest w znakomitej formie – cieszył się Jakub Chojnowski, trener główny polskiej reprezentacji w slalomie kajakowym. – Dobijała się do podium i ostatecznie dopłynęła tam, gdzie jej miejsce i zawody zakończyła z brązowym medalem na szyi, z czego się wszyscy bardzo cieszymy.

Z kolei w kategorii K-1 panów wystartowali Mateusz Polaczyk, Dariusz Popiela i Michał Pasiut. Do finału awansował jednak tylko pierwszy z nich, który zajął ósme miejsce. Popiela został sklasyfikowany na 28., a Pasiut na 31. lokacie i tym samym zakończyli swoje indywidualne występy w Londynie. Polaczyk natomiast w finale zajął siódme miejsce.

20230629. III Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023. Kajakarstwo górskie. Wyścig drużynowy w składzie Dariusz Popiela, Michał Pasiut, Mateusz Polaczyk

O ile miejsca i medale dla naszych zawodników są bardzo ważne, to kluczowa w mistrzostwach świata była walka o kwalifikacje olimpijskie dla polskiej reprezentacji. W piątek nasi kajakarze wywalczyli pierwszą z nich, a dobre występy Zwolińskiej i Polaczyka w sobotę dały kolejne dwa miejsca podczas najważniejszej imprezy czterolecia, która w przyszłym roku odbędzie się w Paryżu. – Mamy to, czego chcieliśmy, więc z toru w Londynie w sobotę wyjechaliśmy szczęśliwi – cieszy się szkoleniowiec biało-czerwonych. – Warto dodać, że walka była naprawdę zacięta. Na tyle, że nawet faworyzowani Niemcy zostali bez kwalifikacji.

Z Londynu Polacy wracają z dwoma medalami: brąz męskiej drużyny w K-1 i brąz Klaudii Zwolińskiej w K-1 indywidualnie oraz z trzema kwalifikacjami olimpijskimi do Paryża: Grzegorz Hedwig (C-1), Klaudia Zwolińska (K-1), Mateusz Polaczyk (K-1). Gratulujemy!

PZKaj
Fot.: PKOl – Robert Hajduk, Szymon Sikora