Najlepsi pływacy wystąpią w Polish Open

To będzie jedno z najważniejszych wydarzeń w polskim pływaniu w 2022 roku! W sobotę w Łodzi rozpoczną się międzynarodowe zawody Polish Open, a okazja do ich zorganizowania jest szczególna. Uświetnią one bowiem obchody 100-lecia Polskiego Związku Pływackiego.

W Akademickim Centrum Sportowo-Dydaktycznym Politechniki Łódzkiej pojawią się najlepsi biało-czerwoni, ale też reprezentanci innych krajów – Ukrainy, Słowacji i Litwy.

– Imprezy międzynarodowej organizowanej przez PZP nie było w polskim pływaniu od dawna. To spore wyzwanie, jednak jesteśmy przekonani, że wszyscy uczestnicy Polish Open wyjadą z Zatoki Sportu z pozytywnymi wspomnieniami. Nasza zawody rozpoczynamy 30 kwietnia, czyli dokładnie w tym dniu, w którym Polski Związek Pływacki skończy sto lat – mówi prezes Polskiego Związku Pływackiego, Otylia Jędrzejczak.

– Mamy przygotowaną pokaźną pulę nagród dla najlepszych. Już teraz wynosi ona ponad 10 tysięcy euro. Co ważne, chcemy docenić również juniorów, którzy w ostatnim czasie dają nam tak wiele powodów do radości. Dla nich przewidzieliśmy osobne gratyfikacje finansowe – dodaje.

Impreza znalazła się w kalendarzu Międzynarodowej Federacji Pływackiej (FINA). To oznacza, że w Łodzi będzie można wypełniać minima na mistrzostwa świata w Budapeszcie. To też zawody kwalifikacyjne na uniwersjadę i pierwsza okazja do zdobycia przepustek na sierpniowe mistrzostwa Europy. Z kolei młodzi Polacy powalczą o miejsca w reprezentacji na mistrzostwa Europy juniorów oraz Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy (EYOF).

Otylia Jędrzejczak

– Spora część zawodników z krajowej czołówki szykuje formę właśnie na Polish Open, więc liczę na wiele rezultatów na wysokim poziomie i ciekawą rywalizację o miejsca w kadrze na międzynarodowe imprezy. Już początek sezonu pokazał, że będzie ona będzie bardzo zacięta, a to przecież był dopiero przedsmak tego, co czeka nas w majowy długi weekend w Zatoce Sportu – zauważa jedyna mistrzyni olimpijska w historii polskiego pływania.

Polish Open rozpocznie się 30 kwietnia od wyścigów na długich dystansach: 800 m stylem dowolnym mężczyzn i 1500 m stylem dowolnym kobiet. – Zawody mają atrakcyjny format, z eliminacjami i finałami. Liczę, że to przyciągnie kibiców na trybuny i przed ekrany telewizorów – dodaje Jędrzejczak.

Zawody rozpoczną się w sobotę o godz. 16. W kolejnych dniach poranne sesje eliminacyjne będą rozpoczynać się o godz. 9, a finały – w niedzielę o godz. 17, w poniedziałek o godz. 15.45 i we wtorek o godz. 17.15.

Polski Związek Pływacki
Fot.: Polski Związek Pływacki – Rafał Oleksiewicz