Nie żyje Helena Pilejczyk

Z wielkim żalem przyjęliśmy informację o śmierci brązowej medalistki olimpijskiej w łyżwiarstwie szybkim Heleny Pilejczyk. Nasza mistrzyni miała 92 lata.

Jej kariera sportowa była pełna sukcesów. Była nauczycielką, trenerką, czołową reprezentantką „elbląskiego zagłębia łyżwiarskiego”, multimistrzynią i rekordzistką Polski, srebrną medalistką mistrzostw świata w 1960 roku w Öestersund na 1000 m, zdobywczynią brązowego medalu olimpijskiego w Squaw Valley w 1960 roku na 1500 metrów. W dorobku miała także aż 37 tytułów mistrzyni Polski oraz czterdzieści ustanowionych rekordów Polski.

W 1972 wycofała się z czynnego życia „startowego”, ale nie sportowego. W 1997 zdobyła na torze w Berlinie złoty medal w wieloboju, w kategorii powyżej 65 lat. Pięć lat później wybrała się do Kanady na mistrzostwa świata weteranów i tym razem znowu wygrała w kategorii 70-latków.

Zasłużona Mistrzyni Sportu, odznaczona m.in.: Srebrnym i Brązowym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Helena Pilejczyk (1931-2023)

W imieniu Rodziny Olimpijskiej, Rodzinie, Najbliższym i Przyjaciołom Heleny Pilejczyk składam najszczersze wyrazy współczucia.

Radosław Piesiewicz
Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego