Nie żyje Jan Wiederek

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci ŚP. Jana Wiederka,  niezwykle zasłużonego dla polskiego sportu, Polskiego Związku Pływackiego zawodnika, trenera i działacza. Był wychowawcą młodzieży, który miał wielki wpływ na rozwój wielu znakomitych polskich pływaków.

Jako zawodnik był wielokrotnym medalistą mistrzostw Polski w barwach klubów KSZO Ostrowiec i AZS AWF Warszawa. Po zakończeniu kariery zawodniczej rozpoczął działalność trenerską. Był trenerem kadry narodowej pływania oraz juniorów i seniorów piłki wodnej.

Jako trener wychował wielu mistrzów, rekordzistów i reprezentantów kraju. W latach 1996-2018 pełnił w Polskim Związku Pływackim kolejno funkcje trenera kadry, trenera kadry olimpijskiej i kierownika szkolenia.

To on miał niemały wpływ na późniejsze sukcesy naszej mistrzyni i medalistki olimpijskiej Otylii Jędrzejczak na jej koronnym dystansie 200 m st. motylkowym. Sama mistrzyni także pożegnała trenera:

Śmierć ŚP. Jana Wiederka to bolesna strata dla Polskiej Rodziny Olimpijskiej i całego polskiego sportu. Rodzinie i najbliższym składam najszczersze wyrazy współczucia.

Andrzej Kraśnicki
Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego