Nie żyje Kacper Tekieli

Z głębokim żalem przyjęliśmy informację o śmierci Kacpra Tekieli, polskiego wspinacza i instruktora wspinaczki sportowej, prywatnie męża Justyny Kowalczyk-Tekieli – polskiej mulitimedalistki olimpijskiej w biegach narciarskich. Zginął w Alpach. Miał 38 lat.

Kacper Tekieli był specjalistą we wspinaczce sportowej, posiadał tytuł nadany przez Polski Związek Alpinizmu. W Tatrach przeszedł 300 dróg wspinaczkowych, w tym najważniejsze ściany górskie. Uczestniczył m.in. w wyprawach na Makalu i Broad Peak Middle, pokonał drogi w Alpach („trylogia alpejska” północnych ścian: Eigeru, Matterhornu, Grandes Jorasses), Kolorado (Octopussy), a także na Alasce i Nevadzie.

W 2020 roku zdobył wszystkie szczyty Wielkiej Korony Tatr poprawiając poprzedni rekord o ponad 11 godzin. Z kolei w marcu 2021 roku wraz z Maciejem Ciesielskim i Piotrem Sułowskim jako pierwsi dokonali przejścia zimowego Expandera, czego nie podjął się nikt wcześniej.

W imieniu Rodziny Olimpijskiej, Żonie, Synowi, Najbliższym, Przyjaciołom i Współpracownikom Kacpra Tekieli składam najszczersze wyrazy współczucia.

Radosław Piesiewicz
Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego