Budowanie kariery pozasportowej, efektywne zarządzanie przejściem z życia zawodniczego do zawodowego oraz doskonalenie kompetencji poszukiwanych na rynku pracy – to główne cele 8. edycji warsztatów dla olimpijczyków, które odbyły się w dniach 9-11 kwietnia 2025 r. w Centrum Olimpijskim PKOl w Warszawie.
Trzydniowe warsztaty, które PKOl organizuje cyklicznie, ponownie cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród polskich sportowców. Inicjatywa ta skierowana jest przede wszystkim do olimpijczyków, którzy znajdują się na końcowym etapie kariery sportowej lub niedawno ją zakończyli. Warsztaty stanowią nie tylko okazję do zdobycia cennych umiejętności, ale również do integracji rodziny olimpijskiej, co umożliwiło im wymianę doświadczeń.
W najnowszej edycji warsztatów uczestniczyli przedstawiciele wielu dyscyplin olimpijskich. Wśród nich znaleźli się zarówno zawodnicy, którzy aktywnie uprawiają sport zawodowy, jak i ci, którzy już podjęli decyzję o przejściu na „sportową emeryturę”.
Malwina Kopron: „Warsztaty są bardzo przydatne, będę namawiała wszystkich, żeby budowali sobie drugą ścieżkę kariery w czasie uprawiania sportu zawodowo. Jestem pozytywnie zaskoczona, bardzo dużo wyciągnęłam z tych warsztatów i rozmów. Widzę, że warto być przygotowanym.”
Magdalena Fularczyk-Kozłowska: „Mam do zamknięcia klamkę kariery sportowej. Nie miałam odwagi zgłosić się wcześniej na warsztaty. Myślałam, że będzie to przyznanie się do porażki, bo od mistrza się więcej oczekuje.”
Podobnie jak w poprzednich edycjach, program warsztatów rozpoczął się od przeprowadzenia Testu „Success Insights”, który pozwolił na ocenę potencjału osobowości uczestników. Pierwszego dnia warsztatów, na podstawie wyników testu, przeprowadzono indywidualne analizy dla każdego z olimpijczyków. Sportowcy mieli okazję poznać swoje mocne strony i dowiedzieć się, jak doświadczenia zdobyte podczas kariery sportowej mogą przyczynić się do sukcesu na rynku pracy.
Drugi dzień poświęcony był praktycznym aspektom poruszania się po rynku pracy. Uczestnicy dowiedzieli się, jakie trendy będą dominować w najbliższych latach oraz jak efektywnie budować swoją markę osobistą. Pod okiem specjalistów przygotowywali profesjonalne CV i uczyli się, jak prezentować swoje unikalne kompetencje potencjalnym pracodawcom.
Trzeciego dnia warsztatów olimpijczycy wzięli udział w zajęciach, które miały na celu lepsze poznanie własnych predyspozycji zawodowych oraz przygotowanie się do przejścia przez życiowe zmiany.
Całość trzydniowego szkolenia, podobnie jak w poprzednich edycjach, poprowadził Mariusz Bonk – doświadczony trener i konsultant specjalizujący się w rozwoju umiejętności prezentacji, wywierania wpływu, sprzedaży, negocjacji, coachingu i zarządzania.
Projekt, realizowany przez Polski Komitet Olimpijski dzięki finansowaniu z Olimpijskiej Solidarności, jest doskonałym przykładem wsparcia, jakie organizacja oferuje swoim sportowcom nie tylko w trakcie kariery zawodniczej, ale również po jej zakończeniu. Warsztaty pomagają olimpijczykom w łagodnym przejściu do nowego etapu życia, minimalizując koszty emocjonalne związane z zakończeniem kariery sportowej i otwierając nowe perspektywy zawodowe.
PKOl
Fot.: Szymon Sikora/PKOl


























































