Beniamin Kuciński

KUCIŃSKI BENIAMIN

korzysta wiele z rad swojego trenera i sportowego guru zarazem – Roberta Korzeniowskiego. Lekkoatleta, chodziarz. Olimpijczyk z Aten (2004).

Urodzony 1 czerwca 1982 roku w Katowicach. Lekkoatleta, chodziarz (180 cm/64 kg). Reprezentuje barwy AZS-AWF Katowice. Podopieczny trenerów: Stanisława Marmura i Roberta Korzeniowskiego.

Sukcesy na trasach międzynarodowych odnosi od 2000 roku, kiedy to zajął piąte miejsce w chodzie na 10 km w Pucharze Europy Juniorów w Eisenhüttenstadt. W 2001 zdobył brązowy medal na 10 km podczas Mistrzostw Europy Juniorów w Grosseto. Na tym samym dystansie był siódmy w Pucharze Europy Juniorów w Dudince. Na Mistrzostwach Europy w Monachium w 2002 zajął piętnaste miejsce na dystansie 20 km. W 2003 roku był złotym medalistą Młodzieżowych Mistrzostwa Europy w Bydgoszcz w chodzie na 20 km. Zajął trzynaste miejsce na 20 km w Pucharze Europy w Czeboksary. W 2004 był dwudziesty pierwszy na 20 km w Pucharze Świata w Naumburg. Jego rekord życiowy na 20 km wynosi – 1:20:52, a ustanowił go w La Coruna 5 czerwca 2004 roku.

– Jestem bardzo zadowolony z uzyskanej pozycji. Przeszedłem trasę dobrze, dokładnie tak, jak zaplanowałem z moim trenerem Robertem Korzeniowskim – powiedział młodzieżowy mistrz Europy z 2003 roku, Beniamin Kuciński, podsumowując swój start na Igrzyskach olimpijskich. – Do rekordu życiowego zabrakło mi ponad dwóch minut. W igrzyskach liczy się jednak miejsce, a nie czas. Gdybym coś mógł zmienić w sposobie rozegrania chodu, w taktyce zapewne nie dokonałbym korekt. Być może spróbowałbym iść szybciej, ale nie wiem, czy wytrzymałbym trudy rywalizacji? Widziałem jednego zawodnika, który w pewnym momencie dosłownie stanął w miejscu – przyznał.

Czy będzie w stanie chociaż częściowo zastąpić wielkiego Roberta Korzeniowskiego?

*Ateny 2004: lekkoatletyka; chód 20 km mężczyzn: 12. m. (na 48 zawodników) z czasem 1:23,08.

« powrót do listy