Bogdan Zalewski
wioślarz, mistrz świata juniorów w ósemce. Olimpijczyk z Aten (2004).

Urodzony 9 kwietnia 1981 roku w Płocku (186 cm/85 kg). Reprezentuje barwy PTW Płock. Jego trenerem jest Wojciech Jankowski. Bogdan Zalewski jest czterokrotnym mistrzem Polski. W 1999 roku zajął pierwsze miejsce na Mistrzostwach Świata Juniorów w ósemce. W 2000 roku był piąty na Mistrzostwach Świata U-23. W 2002 roku zajął szóste miejsce w Pucharze Świata. Był ósmy na Mistrzostwach Świata w 2003roku. Na Akademickich Mistrzostwach Świata zajął czwarte miejsce w 2004 roku.

Ósemki, obok jedynek, są najbardziej prestiżową konkurencją wioślarstwa. Jedna z niepisanych zasad tej dyscypliny sportu mówi, że ósemka świadczy o sile wioślarstwa w danym kraju. Na Igrzyskach Olimpijskich polska ósemka wystąpiła po raz pierwszy od 32 lat
W Atenach polska ósemka wywalczyła ósme miejsce, była druga w finale B. Polacy prowadzili przez ponad 1500 m. Na finiszu byli bezradni wobec kontrataku Włochów.

– Ośmiu szaraków i jeden sternik – żartuje na temat specyfiki pływania na ósemce Bogdan Zalewski. – W sumie on jest najważniejszy, my jesteśmy tak jakby silnikiem. Choć muszę przyznać, że akurat moja rola jest też istotna. Jestem szlakowym, czyli moim zadaniem jest nadawanie rytmu płynięcia.

*Ateny 2004: wioślarstwo, ósemka ze sternikiem – drugie miejsce w finale B regat wioślarskich ósemek ze sternikiem (ogólnie ósme miejsce w regatach olimpijskich).