Dariusz Nowak

NOWAK DARIUSZ

Student gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu na wydziale wychowania fizycznego. Olimpijczyk z Aten (2004).

Urodzony 24 kwietnia 1978 roku we Włocławku (197 cm/95 kg) Obecnie jest zawodnikiem AZS AWF Gdańsk, jest wychowankiem WTW Włocławek. W klubie pracuje pod okiem trenera Witold Sroga, w kadrze jego szkoleniowcem jest Wojciech Jankowski. Dariusz Nowak jest sześciokrotnym mistrzem Polski. Był czwarty na Akademickich Mistrzostwach Świata w 2002 roku. W 2003 roku zajął ósme miejsce na Mistrzostwach Świata.

Ósemki, obok jedynek, są najbardziej prestiżową konkurencją wioślarstwa. Jedna z niepisanych zasad tej dyscypliny sportu mówi, że ósemka świadczy o sile wioślarstwa w danym kraju. W Atenach polska ósemka wywalczyła ósme miejsce, była druga w finale B. Polacy prowadzili przez ponad 1500 m. Na finiszu byli bezradni wobec kontrataku Włochów.
Polska osada była najmłodszą ósemką ze sternikiem jaka popłynęła na olimpiadzie. Najstarszy w niej był 26 letni Dariusz Nowak. Jest to bardzo perspektywiczna osada, ponieważ w wioślarstwie wielu zawodników startuje nawet do czterdziestki.

– Trening wioślarza jest bardzo wyczerpujący. Pobudka jest pomiędzy 7 rano a 7.30. wtedy też zaczynamy rozruch. Jest to 6 kilometrów biegania, lub pływania, oczywiście łódką – opowiada zawodnik. – O 8.00. kończymy rozruch i pół godziny późnej jemy śniadanie. Kolejny trening zaczynamy o 11.00. Tym razem gramy w piłkę nożną. Może to trochę dziwne, ale dobrze wpływa na koordynację. Taka gra trwa 30 minut. Po niej, trenujemy na siłowni przez półtorej godziny. Trzeci trening zaczynamy o 16.00 i wtedy pływamy do 17.30.

Jego żona Bożena pracuje na Uniwersytecie Gdańskim. Państwo Nowakowie wolny czas spędzają zazwyczaj razem. Uwielbiają wycieczki, spacery. Lubią czytać dobre książki.

*Ateny 2004: wioślarstwo, ósemka ze sternikiem – drugie miejsce w finale B regat wioślarskich ósemek ze sternikiem (ogólnie ósme miejsce w regatach olimpijskich).

« powrót do listy