Iga Świątek
polska tenisistka, zwyciężczyni turnieju French Open 2020, młodzieżowa mistrzyni olimpijska w grze podwójnej Buenos Aires 2018, olimpijska z Tokio (2022).

Córka olimpijczyka – Tomasza Świątka – wioślarstwo, Seul 1988.

Jako 19-letnia tenisistka, została sensacyjną triumfatorką wielkoszlemowego turnieju French Open jako pierwsza Polka w historii! Iga nie dała w finale szans rozstawionej z numerem 4. Sofii Kenin z USA wygrywając w dwóch setach 6:4, 6:1. – Nie wiem, co się dzieje. Nie dociera to do mnie, ciężko mi cokolwiek powiedzieć – powiedziała po zwycięstwie Iga Świątek, która dziękując wszystkim, którzy ją wspierali, wspomniała także do swojego ojca – sportowca, wioślarza i olimpijczyka z Seulu z 1988 roku. – Nauczył mnie, jak być profesjonalnym sportowcem. Wychował mnie i pokazał, jak być pewną siebie. Brakuje mi teraz słów – zakończyła ze łzami w oczach Świątek.

Sukces, ale przede wszystkim postawa i styl zwycięstw polskiej zawodniczki zelektryzowały cały świat sportu. Polka była największą sensacją i chyba najczęściej wspominanym wtedy sportowcem.

Kolejny przełomem w jej karierze to rok 2022, kiedy to została liderką światowego rankingu WTA.

Debiut olimpijski podczas Igrzysk XXXII Olimpiady Tokio 2020 (które z powodu pandemii koronawirusa Sars-Cov-2 zostały przełożone na 2021 rok bez zmian w nazewnictwie).

*Tokio 2022: tenis – gra pojedyncza – odpadła w 2. rundzie. Zw. Belinda Bencić (SUI); gra mieszana (w parze z Łukaszem Kubotem) – odpadli w 1/4 finału. Zw. Anastasija Pawluczenkowa/Andriej Rublow (Rosyjski Komitet Olimpijski).