Krzysztof Wiłkomirski

WIŁKOMIRSKI KRZYSZTOF

student zaoczny AWF Warszawa, kierunek wychowanie fizyczne, specjalność trenerska. Olimpijczyk z Aten (2004).

Urodził się 18 września 1980 roku w Warszawie. Mierzący 172 cm, i ważący 77 kg judoka klubu AZS Uniwersytet Warszawski występuje w kategorii wagowej do 73 kg. Trenerzy: w klubie Sławomir Pacholak, w kadrze Wiesław Błach. Jest studentem zaoczny AWF Warszawa, kierunek wychowanie fizyczne, specjalność trenerska. Żonaty (Dorota).

Jego ojciec chciał być sportowcem (uprawiał amatorsko lekkoatletykę i szermierkę, a na studiach judo), ale – za namową mamy – postawił na naukę i dziś jest profesorem biologii na Uniwersytecie Warszawskim. Niezrealizowane marzenia taty realizuje syn. – W 1991 roku tata zapisał mnie do sekcji judo uniwersytetu i tak to się zaczęło – wspomina warszawski judoka.

Krzysztof Wiłkomirski wcześniej krótko próbował swoich sił w pływaniu i tenisie. – Tata widział, że nigdy nie będę… duży, dlatego wybrał mi dyscyplinę, w której są kategorie wagowe – dodaje olimpijczyk. Jego ojciec woził go na treningi, jeździł na zawody, potem musiał się skoncentrować na swojej pracy, ale cały czas jest wiernym kibicem syna. Mama, emerytowana już nauczycielka języka polskiego, patrzy na to wszystko chłodniejszym okiem. – Bardzo przeżywa moje starty, denerwuje się, ale nie okazuje tego – podkreśla judoka. Kibicuje mu też siostra Joanna, absolwentka biologii na UW, i oczywiście żona Dorota.

Największe sukcesy: brązowy medalista akademickich MŚ – Malaga 2000, brąz MŚ seniorów – 2001 Monachium i brąz ME seniorów – 2003 Hamburg; mistrz Polski 2000-2003 i małe open (do 75 kg) 2001.

*Ateny 2004: judo, kat. do 73 kg mężczyzn – pokonał w I rundzie Andrewa Colletta (Australia) przez ippon, ale w II rundzie przegrał z Leandro Guilheiro (Brazylia) i odpadł z rywalizacji.

« powrót do listy