Lilianna Zagacka

ZAGACKA LILIANNA

jest absolwentką Technikum Rolniczego. Olimpijską kwalifikację wywalczyła niemal w ostatniej chwili, uzyskując podczas mityngu w Białej Podlaskiej 14,20 m, dokładnie tyle ile wynosiło minimum ustalone przez Polski Związek Lekkiej Atletyki. Olimpijka z Aten (2004).

Urodzona 28 stycznia 1977 roku w Górze Śląskiej (168 cm/56 kg). Jest zawodniczką    Krokusa Leszno. – Trójskok uprawiam już 11 lat – mówi Lilianna Zagacka. – Stale pracuję z tym samym trenerem, panem Ptakiem. – Jest rekordzistką Polski w trójskoku (2004). Pięciokrotnie zdobywała Mistrzostwo Polski w latach 2000 – 2004. W 1996 roku zajęła siódme miejsce w trójskoku na Mistrzostwach Świata Juniorów w Sydney. W 1998 roku była dwunasta w trójskoku na Mistrzostwach Europy w Budapeszcie. Była szósta w  trójskoku podczas Pucharu Europy rozgrywanego w Annecy w 2002 roku oraz dziewiąta w skoku w dal na Mistrzostwach Europy w Monachium. W 2003 roku  zajęła siódme miejsce w trójskoku w Halowym Pucharze Europy w Lipsku. Była piąta w trójskoku w 2004 roku podczas zawodów Puchar Europy w Bydgoszcz. Rekord życiowy w trójskoku – 14,22 m ustanowiła na mitingu w Białej Podlaskiej w 2001 roku. W skoku w dal rok później uzyskała 6.63.

Na tydzień przed igrzyskami w Atenach trener Krzysztof Ptak nie miał kontaktu ze swoją podopieczną. Spotkali się przed samymi zawodami, wymieniając kilka uwag. Zobaczyli się dopiero w dniu eliminacji, już na stadionie. Trener Ptak nie otrzymał oficjalnej akredytacji. Do Aten udał się prywatnie. Nie miał dostępu do wioski olimpijskiej. Swoimi kanałami udało mu się załatwić wejściówkę na eliminacje trójskoku i zasiadł w trenerskim boksie. – Rozmawialiśmy w czasie zawodów – wspomina trener. – Lila słuchała moich wskazówek, ale widziałem, że nie wszystko do niej dociera. Podczas skoków niewiele mogłem jej już pomóc.

– To było niesamowite wrażenie – wspominała Lilianna Zagacka – Organizatorzy wywiązali się ze swoich obowiązków znakomicie. Świetnie działał transport. Do dyspozycji sportowców przez całą dobę była olbrzymia stołówka. Mój pobyt w Atenach ograniczył się jednak tylko do wioski olimpijskiej, gdzie w swoim pokoju mieszkałam sama. Poza wioskę praktycznie nie wychodziłam. Bardzo chciałabym jeszcze powalczyć na igrzyskach.

*Ateny 2004: lekkoatletyka – eliminacje trójskoku; wynik najlepszej próby: 13,59 m

« powrót do listy