Magdalena Kemnitz
Mistrzyni Polski w dwójce podwójnej wagi lekkiej z 2004 roku. Olimpijka z Aten (2004).

Urodzona 13 marca 1985 roku w Poznaniu (169 cm/57,5 kg). Reprezentuje barwy KS Posnania Poznań. Jej trenerami w klubie są państwo Przemysław i Mariola Abrahamczykowie, w kadrze szkoleniowcem jest Jerzy Broniec. Magda jest mistrzynią Polski w dwójce podwójnej wagi lekkiej z 2004 roku. Jej największe sukcesy na torach międzynarodowych to szóste miejsce podczas Igrzysk Olimpijskich w Atenach. Dwukrotnie szóste miejsce na Mistrzostwach Świata juniorów w latach 2002-2003.

Kemnitz – 19 lat, była najmłodszą zawodniczką regat olimpijskich – jest młodsza od koleżanki z osady Ilony Mokronowskiej o 13 lat. Z Magdą połączył je pech wcześniejszej partnerki Mokronowskiej – Katarzyny Demianiuk. Demianiuk w czasie mistrzostw świata 2003 roku, na 200 m przed metą, wpadła do wody, wywracając całą łódkę. Osada została zdyskwalifikowana, nie wywalczyła kwalifikacji do Aten. Trenerzy postanowili znaleźć nowa partnerkę dla utytułowanej Ilony Mokronowskiej. O tym, że w łódce siadła Magda zadecydował udany start na regatach w Duisburgu. W sumie osada została stworzona na cztery miesiące przed igrzyskami.

– Tor olimpijski znałam z roku 2003, kiedy odbywały się tutaj mistrzostwa świata juniorów. Wiało wtedy tak, że łódki się topiły. Na szczęście na igrzyskach było inaczej. Zresztą jeśli jest przy mnie Ilona, to niczego się nie obawiam – wspominała Magdalena Kemitz.

Polki zakwalifikowały się do finału olimpijskiego po repasażach. W finale zajęły szóste, ostatnie miejsce. – Popłynęły poniżej swoich możliwości. To nie była ich najmocniejsza „jazda”, rytm też nie. Sam awans do finału był sukcesem, jednakże w takich wypadkach apetyty robiły się jeszcze większe – podsumowywał występ wioślarek prezes Polskiego Związku Wioślarskiego Ryszard Stadniuk.

*Ateny 2004: wioślarstwo, dwójek podwójnych kobiet kat. lekkiej – finalistka regat (szóste miejsce).