Maksym Spodyriew
łyżwiarz figurowy, olimpijczyk z PyeongChang (2018) i Pekinu (2022).

Ur. 29 grudnia 1993 r. w Charkowie (Ukraina) – ukraiński łyżwiarz figurowy reprezentujący Polskę, startujący w parach tanecznych z Natalią Kaliszek. Uczestnik zimowych igrzysk olimpijskich (2018 i 2022), medalista zawodów Challenger Series i wielokrotny mistrz Polski (2015–2022).

W swoich drugich igrzyskach, podczas XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pekin 2022, Natalia Kaliszek w parze z Maksymem Spodyriewem uplasowali się na 17. miejscu w rywalizacji. Złoto zdobyli Francuzi – Gabriella Papadakis i Guillaume Cizeron, która w obu konkurencjach zgromadziła łącznie 226,98 pkt., bijąc rekord świata. Drugie miejsce i srebrny medal wywalczyli reprezentanci Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego – Wiktoria Sinicina/Nikita Kacałapow, a trzecie, jedna z trzech par reprezentujących Stany Zjednoczone – Madison Hubbell/Zachary Donohue.

Polacy po tańcach rytmicznych zajmowali 15. miejsce. W programie dowolnym na sam koniec przydarzył im się upadek, który na pewno wpłynął na oceny. Jednak taki jest sport. – Wielka szkoda zakończyć upadkiem. Jest nam bardzo przykro, ale czuliśmy, że wyciskamy z siebie wszystko – powiedział Maksym Spodyriew.

Nasi reprezentanci bardzo chcieli poprawić swój wynik sprzed czterech lat, gdzie w południowokoreańskim PyeongChang uplasowali się na 14. pozycji. – Cały program naprawdę szedł bardzo dobrze. Walczyliśmy o każdy element, zrobiliśmy z pełnym skupieniem, żeby było bez błędów. Ostatnia sekunda tak naprawdę… wyszedł mały błąd – powiedziała Natalia Kaliszek.

*Pekin 2022: łyżwiarstwo figurowe, pary taneczne – 17. miejsce (w parze z Natalią Kaliszek) – 167.31 pkt. Zw. para francuska – G. Papadakis / G. Cizeron – 226.98 pkt.

*2018 PyeongChang: łyżwiarstwo figurowe, pary taneczne – 14.