Marek Mikulski

zawodowy żołnierz, zapaśnik z Lidzbarku Warmińskiego, kreowany na następcę Andrzeja Wrońskiego. Mimo przedolimpijskiej porażki z bardziej utytułowanym kolegą na igrzyska pojechał Mikulski. Olimpijczyk z Aten (2004).

Urodzony 18 marca 1981 roku w Lidzbarku Warmińskim. Zaczynał od gry w koszykówkę, potem przyszła kolei na pchnięcie kulą. Zapaśnik klasyczny  (187 cm/115 kg), reprezentant Warmii Lidzbark Warmiński, następnie Legii Warszawa (od początku rozpoczęcia służby wojskowej). Kreowany na następcę Andrzeja Wrońskiego. W Atenach występował w najcięższej kategorii wagowej do 120 kilogramów. Podopieczny: Bolesława Jurewicza (pierwszy), Ksawerego Biedermana, a także Józefa Tracza (kadra). 1. m. MP (2003), 2. m. kwalifikacje do IO, 3. m. MP (2000, 2003, 2004), 1. m. PP (2003), 11. m. ME (2004), 1. m. MMP (2002, 2003), 1. m. MPJ (2000), 1. m. MP kadetów (1997) – to jego największe sukcesy.

Od początku swojej zapaśniczej kariery zafascynowany umiejętnościami Andrzeja Wrońskiego. Kiedy legenda polskich zapasów nie zakwalifikowała się na igrzyska poprzez Mistrzostwa Świata, a także turniej kwalifikacyjny, wybór działaczy i trenerów padł właśnie na Mikulskiego. Zawodnik Legii na turniej kwalifikacyjny do Uzbekistanu jechał więc podwójnie zmobilizowany i zajął tam… drugie miejsce, eliminując m.in. wicemistrza Europy! To była swoista zmiana pokoleń polskich zapasów w najcięższej kategorii wagowej. W Atenach Marek miał być swoistym czarnym koniem. Dobry występ w Uzbekistanie spowodował, że zaczęto nawet mówić o medalu.

Rzeczywistość okazała się jednak brutalna. Występ polskich klasyków w Atenach zakończył się totalną porażką. Trener Józef Tracz za jako jedną z przyczyn niepowodzenia  podawał złą reakcję organizmów Polaków na zrzucenie wagi. Mimo olbrzymiej krytyki, do Mikulskiego – jako jednego z niewielu – nie miano pretensji. Zapaśnik Legii trafił bowiem do bardzo silnej grupy, z której nie udało mu się awansować. Jego rywalami byli bardzo silny Litwin Mindgaugas Mizgaitis, Bułgar (wywodzący się z ZSRR) Siergiej Morejko (medalista ME, MŚ i IO), a także legenda – Amerykanin Rulon Gardner (złoty medal w Sydney).

Porażki z takimi rywalami ujmy 23-letniemu debiutantowi na pewno nie przynoszą. Do większej pracy mobilizuje Marka, żona Agnieszka (recepcjonistka hotelowa). Mikulski jest zawodowym żołnierzem w stopniu plutonowego (za awans do igrzysk miał otrzymać awans na sierżanta). Mieszkają w Warszawie.

*Ateny 2004: zapasy, styl klas., w. superciężka (120 kg): Grupa F (4 zaw.) – 4. m. w grupie; przegrał z Sergueyem Morejko (Bułgaria) 0:2, przegrał z Mindaugasem Mizgaitisem (Litwa) 0:3, przegrał z Rulonem Gardnerem (USA) 0:3.

*Pekin 2008: zapasy, styl klas., 120 kg – w kwalifikacjach przegrał na punkty 1:3 z J. Sjöbergiem (Szwecja), odp. z konk. i został sklasyfikowany na 12 m. na 20 start. (zw. M. Lopez, Kuba).