Mariusz Daniszewski

DANISZEWSKI MARIUSZ

Ukończył studia licencjackie w Akademii Bydgoskiej, teraz uzupełnia je na studiach magisterskich w Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. Olimpijczyk z Aten (2004).

Urodzony 16 stycznia 1979 roku w Ełku (197 cm/93 kg). Jest zawodnikiem Regionalnego Towarzystwa Wioślarskiego Bydgostia-Kabel. Wychowanek MOS Ełk. Jego trenerem klubowym jest Marian Drażdżewski. Szkoleniowcem w reprezentacji – Witold Sroga. W barwach RTW Bydgostia-Kabel zdobył 9 złotych, 6 srebrnych, 7 brązowych medali Mistrzostw Polski oraz pięciokrotnie był Drużynowym Mistrzem Polski. Na imprezach rangi międzynarodowej zdobywał: 2000 – złoty medal pucharu narodów; 2000 – złoty medal akademickich mistrzostw świata; 2002 – złoty medal akademickich mistrzostw świata.

Na igrzyska w Atenach zakwalifikowała się w czwórce bez sternika. Kwalifikacje wywalczył na Mistrzostwach Świata w 2003 roku.

– Szlakowym jest Rafał Smoliński, praca siedzącego za nim kolejno Godka i Rozalskiego polega na wykorzystaniu siły mięśni. Moim zadaniem jest obserwowanie przeciwników, wydawanie komend w torze – charakteryzuje pracę wioślarzy Mariusz Daniszewski.
Polscy wioślarze wystartowali słabo. Potem konsekwentnie tracili dystans. Przypłynęli 16 sekund za zwycięzcami. O zwycięstwie decydowały milimetry. Wygrała osada z Wielkiej Brytanii. Ich przewaga na mecie nad drugimi Kanadyjczykami wyniosła zaledwie 0,08 sekundy!

– Moim ideałem sportowca jest Steve Redgrave – mówi Daniszewski. – Żaden inny wioślarz nie wywalczył tylu złotych medali na igrzyskach olimpijskich. Udawało mu się pozostać niepokonanym przez sześć lat. – Relaksuję się słuchając ostrej rockowej muzyki w wykonaniu np. Korn, Faith No More, czy Pearl Jam – opowiada o sobie zawodnik. – Lubię chodzić do kina. Szczególnie na filmy z Bradem Pittem i Rene Russo. Uprawiam też inne sporty: siatkówkę, piłkę nożną i pływanie.

*Ateny 2004: wioślarstwo, czwórka bez sternika – finalista regat, 6. miejsce w biegu finałowym z czasem 6.22,43.

« powrót do listy