Mariusz Fyrstenberg

FYRSTENBERG MARIUSZ

zwyciężał w turniejach deblowych ATP w Sopocie (2003) i brazylijskim Costa do Sauipe (2004) oraz indywidualnych w Poznaniu i Wrocławiu (2001). Olimpijczyk z Aten (2004).

Urodził się 8 lipca 1980 roku w Warszawie. Zawodnik klubu Mera Warszawa (190 cm/80 kg). Trenerzy: Lech Bieńkowski (główny), Tomasz Garstka (od przygotowania fizycznego), Wojciech Kalinowski (klub). Kawaler. Posiada wykształcenie średnie.

Choć większą uwagę zawsze przykuwają tenisowe turnieje singlowe, to w Atenach był on dla polskich kibiców raczej na drugim planie. Fani tego sportu z zaciśniętymi kciukami śledzili turniej deblowy, w którym zadebiutowała para Marcin Matkowski i Mariusz Fyrstenberg. Dodajmy, że z szansami na sprawienie miłej niespodzianki, ale takowej nie sprawiła.

Obaj panowie pokazali już, że potrafią zwyciężać z wyżej notowanymi przeciwnikami. Wygrali dwa duże turnieje ATP (w Sopocie i brazylijskim Costa do Sauipe), w debiucie w zawodach Wielkiego Szlema na kortach Rolanda Garrosa dotarli do III rundy. W rankingu par deblowych sklasyfikowani są obecnie pod koniec drugiej dziesiątki.

– Znamy się dość długo z różnych zawodów, a razem zaczęliśmy grać podczas wakacyjnych przerw. Mamy mocne serwisy i jeśli to wychodzi dobrze, to jesteśmy trudni do ogrania. Naszą mocną stroną jest też zgranie, wiemy, co zrobimy na korcie. Dobrze gramy też returny – kontynuuje Matkowski.

– Mamy mocne „wewnętrzne” forhendy i niezłe „zewnętrzne” bekhendy – uzupełnia Fyrstenberg. – Jesteśmy młodzi i nieobliczalni, mamy duże możliwości. Ogrywaliśmy już pary ze światowej czołówki, ale możemy też przegrać ze słabszymi. Czasami nawet w trakcie jednego meczu 30 minut gramy znakomicie, a następne 30 – słabo. Pracujemy nad tym, aby forma się tak nie wahała. Jesteśmy też chyba drugą najmłodszą parą z czołówki i brakuje nam doświadczenia, często za bardzo się poddajemy emocjom. Ale to wszystko jest do poprawienia w kolejnych turniejach.

Najważniejsze sukcesy: zwycięstwa w turniejach deblowych ATP w Sopocie (2003) i brazylijskim Costa do Sauipe (2004) oraz indywidualnych w Poznaniu i Wrocławiu (2001).

*Ateny 2004: tenis ziemny, turniej debla mężczyzn – Mariusz Fyrstenberg i Marcin Matkowski odpadli w I rundzie debla po porażce z Rogerem Federerem i Yvesem Allegro (Szwajcaria) 3:6, 2:6.

« powrót do listy