Michał śliwiński

ŚLIWIŃSKI MICHAŁ

kajakarz specjalizujący się w konkurencjach sprinterskich, reprezentant ZSRR, WNP, Ukrainy i Polski.

Urodził się 5 lutego 1970 roku w Dobrotworze w ZSRR (obecnie Ukraina) – kajakarz specjalizujący się w konkurencjach sprinterskich, reprezentujący w trakcie swojej kariery Związek Radziecki, Ukrainę i Polskę. Sześciokrotnie zdobywał złoty medal MŚ w kajakarstwie, ma również w dorobku 2 srebrne medale olimpijskie – niestety nie w barwach Polski.

Urodził się w polskiej rodzinie na Ukrainie. Jego przodkowie przed II Wojną Światową zostali wysiedleni z Lwowa na Syberię. Z zesłania wrócili dopiero w latach 60. Michał Śliwiński rozpoczął treningi w 1981 roku w ukraińskim klubie "Awangard".

Startował w reprezentacji ZSRR, potem Ukrainy. Dzięki pomocy Ryszarda Serugi rozpoczął w 2000 roku treningi w Spójni Warszawa i występy w kadrze Polski. Pierwszą wielką imprezą w barwach nowej reprezentacji były Mistrzostwa Świata w Poznaniu w 2001 roku, gdzie wraz z Marcinem Kobierskim zdobyli złoty medal w kanadyjkowej dwójce na 1000 m. Tytuł ten obronili rok później na MŚ w Sevilli. Śliwiński startował również w czwórce, z którą zdobył srebrny medal na Mistrzostwach Świata w Gainesville w 2003.

Na Igrzyskach Olimpijskich w Atenach tworzył kanadyjkową parę z Łukaszem Woszczyńskim. Kilka tygodni przed Igrzyskami zostali Mistrzami Europy w Poznaniu. Występ w Atenach był jednak nieudany (7. miejsce).

W 2005 roku został wraz z Woszczyńskim mistrzem Europy. Został też w ostatniej chwili dokooptowany do składu czwórki na MŚ w Zagrzebiu, gdzie zdobył złoty medal, pierwszy w swej karierze w czwórce.

*2004 Ateny: kajakarstwo – C-2 1000m – 7. miejsce w parze z Łukaszem Woszczyńskim.

 

« powrót do listy