Nowak Eugeniusz Bronisław

NOWAK EUGENIUSZ BRONISŁAW (1895-1988)

NOWAK EUGENIUSZ BRONISŁAW

księgowy, prekursor boksu w Łodzi, olimpijczyk z Paryża (1924).

Urodzony 30 grudnia 1895 w Krakowie w rodzinie robotniczej Józefa i Teresy Paranii Makowieckiej, po ukończeniu miejscowej Handlowej Szkoły Rzemiosł w 1914 (otrzymał dyplom księgowego) odbył służbę wojskową w armii austriackiej (Marynarka Wojenna), gdzie zetknął się z boksem i zapasami. Zainteresowany ich dalszym uprawianiem, już w niepodległej Polsce (1921) w ramach kursów organizowanych przez YMCA, Nowak (jego pierwszymi nauczycielami sportowymi byli: J. Benford i W. Pytlasiński) uzyskał stopień instruktora boksu, zapasów, gimnastyki i gier zespołowych i zadanie propagowania tych dyscyplin w Polsce. Z takimi zamiarami dotarł do Pabianic (1923), z którymi związał całe przyszłe życie. W tamtejszym Towarzystwie Sportowym „Krusche i Ender” zorganizował sekcje sportowe i był także współzałożycielem Łódzkiego Klubu Bokserskiego, którego barwy reprezentował podczas pierwszych mistrzostw Polski w boksie (zdobył tytuł wicemistrzowski w wadze półciężkiej), które odbyły się w Poznaniu (1924). W tym też roku został olimpijczykiem. Po zakończeniu czynnego uprawiania sportu poświęcił się całkowicie pracy organizacyjno-szkoleniowej w pabianickich klubach. Był także współorganizatorem Łódzkiego Okręgowego Związku Bokserskiego, gdzie pełnił odpowiedzialne funkcje. Działał  jeszcze wiele lat po wojnie w sekcji bokserskiej pabianickiego Włókniarza. Żonaty (Helena Jańczyk). Zmarł w Pabianicach 31 marca 1988 i tam też jest pochowany.

Bibl.: Bogusz, Łódzcy olimpijczycy, s. 114; Głuszek, Leksykon 1999, s. 282 (tu błędny dzień i miesiąc śmierci); Pawlak, Olimpijczycy, s. 182 (tu błędny dzień urodzin, błędny dzień i miesiąc śmierci oraz błędna przynależność klubowa: Orzeł Warszawa); Kurzyński, Tysiąc wspaniałych; USC Pabianice, AZ 245/1988.
*1924 Paryż: waga średnia – w pierwszej kolejce przegrał z Irlandczykiem W. J. Murphym przez ko w I rundzie i odpadł z turnieju (zw. H. Mallin, W. Brytania).

« powrót do listy