Piotr Buchalski

BUCHALSKI PIOTR

Student Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku. Mistrz Polski z lat 2000, 2003 i 2004. Olimpijczyk z Aten (2004).

Urodzony 4 marca 1981 w Płocku (191 cm/83 kg). Występuje pod znakiem PTW Płock. Jego trenerem jest Wojciech Jankowski. W latach 2000, 2003 i 2004 płocki wioślarz był mistrzem Polski. Był piąty na Mistrzostwach Świata U-23 w 2000 roku na ósemce. W 2002 roku był szósty w Pucharze Świata. W 2003 na Mistrzostwach Świata był ósmy. Rok później zajął czwarte miejsce na Akademickich Mistrzostwach Świata.

Ósemki, obok jedynek, są najbardziej prestiżową konkurencją wioślarstwa. Jedna z niepisanych zasad tej dyscypliny sportu mówi, że ósemka świadczy o sile wioślarstwa w danym kraju. W Atenach polska ósemka wywalczyła ósme miejsce, była druga w finale B. Polacy prowadzili przez ponad 1500 m. Na finiszu byli bezradni wobec kontrataku Włochów.

– Marzyliśmy o tym by być „czarnym koniem” igrzysk. Nie udało się to w Atenach, ale skoro byliśmy najmłodszą osadą na tych regatach za cztery lata będzie znacznie lepiej – powiedział wioślarz Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego.

– Koledzy śmieją się ze mnie, że jestem urodzony w wodzie. Wszystko dlatego, ze oprócz wioślarstwa bardzo chętnie uprawiam pływanie bez łodzi. Często bywam na basenie – powiedział sobie Piotr Buchalski. – Jestem sportowcem w stu procentach, kiedy nie pływam jeżdżę na rowerze.

*Ateny 2004: wioślarstwo, ósemka ze sternikiem – drugie miejsce w finale B regat wioślarskich ósemek ze sternikiem (ogólnie ósme miejsce w regatach olimpijskich).

« powrót do listy