Przemysław Matyjaszek

MATYJASZEK PRZEMYSŁAW

absolwent AWF Gdańsk i AWF Katowice, mgr wychowania fizycznego. Olimpijczyk z Aten (2004).

Urodził się 24 kwietnia 1978 roku w Rudzie Śląskiej. Żonaty (Katarzyna), dzieci nie ma.
Zawodnik Czarnych Bytom (186 cm/92 kg). Kategoria wagowa: 90 kg. Trenerzy: w klubie Zenon Mościcki i Marek Pituła, w kadrze Wiesław Błach. Posiada wykształcenie wyższe, absolwent AWF Gdańsk i AWF Katowice, mgr wychowania fizycznego.

Wolny czas zimą spędza go ucząc się jazdy na snowboardzie, w innych porach roku jeździ na rowerze po Bytomiu, gdzie mieszka; zdarza się, że kręci kółkiem razem z innym olimpijczykiem, także bytomianinem Robertem Krawczykiem.

Judo uprawia już 19 lat. Gdy po raz pierwszy pojawił się na tatami, miał 7 lat. Trzykrotnie startował w mistrzostwach Europy (w Paryżu, Mariborze i Bukareszcie) i raz w mistrzostwach świata (w Osace), ale na żadnej z tych imprez nie stanął na podium, a najlepszym jego miejscem było piąte w stolicy Francji.

W igrzyskach olimpijskich był debiutantem. By pojechać do Aten musiał wywalczyć minimum 9. miejsce w łącznej punktacji po serii turniejów kwalifikacyjnych. Pod uwagę brano 4 najlepsze wyniki, a on je osiągnął w ubiegłym roku w Warszawie (1. miejsce) i Tallinie (7) oraz w tym roku w Rotterdamie (2) i Mińsku (3). Do końca rywalizował z kilkoma przeciwnikami o premiowane miejsce. Ostatnią imprezą kwalifikacyjną były ME w Bukareszcie. – Mogły one wiele zmienić w klasyfikacji, ale… nie zmieniły – mówił.

Od 2 lat nie ma żadnych kłopotów ze zdrowiem (wcześniej mu się zdarzały – jak każdemu sportowcowi). Jak każdy olimpijczyk marzył o medalu, ale tym razem nie udało się.

Sukcesy: ME: 2001 Paryż – 5. miejsce; MP: 1. miejsce w latach 2000-2003, ponadto 1. miejsce w kat. Open w 2000.

*Ateny 2004: judo, kat. 90 kg mężczyzn – w II rundzie przegrał z Hwangiem Hee-Tae (Korea Płd.) przez ippon. W II rundzie repesaży przegrał z Markiem Huizingą (Holandia) przez yuko i odpadł z turnieju.

« powrót do listy