Rafał Furman

FURMAN RAFAŁ

jeden z najlepszych obecnie polskich kolarzy torowych. W sprincie drużynowym podczas Pucharu Świata (2004) w raz z kolegami zajął drugie miejsce. Olimpijczyk z Aten (2004).

Urodził się 18 lipca 1985 w Kołobrzegu. Mierzący 174 cm i ważący 62 kg zawodnik, jest kolarzem Stali Grudziądz. Trenerzy: Adam Sieczkowski (klub) i Aleksander Tołomanow (kadra). Kawaler ze średnim wykształceniem. W czasie wolnym słucha muzyki i interesuje się motoryzacją.

Rzadko się zdarza, by w tak wymagającej dyscyplinie jak kolarstwo torowe, już w wieku 19 lat dostać szansę występu na igrzyskach olimpijskich. Taki zaszczyt – dodajmy, że jak najbardziej zasłużenie – spotkał Rafała Furmana. Zawodnik grudziądzkiej Stali znalazł się w ekipie przewidzianej do olimpijskiego sprintu drużynowego, choć o jedno z trzech miejsc w ostatecznym składzie rywalizować musiał z bardziej doświadczonymi kolegami. Na debiut w konkurencji indywidualnej poczekać będzie jeszcze musiał do kolejnych igrzysk (Pekin 2008). Dobre predyspozycje w tak młodym wieku pozwalają optymistycznie patrzeć w przyszłość.

– Przede wszystkim to bardzo mocny psychicznie zawodnik – charakteryzuje kolarza jego klubowy trener Adam Sieczkowski. – Dodatkowo ma dobrą siłę startową i dlatego rozpoczyna wyścig na czele drużyny. Cieszymy się, że tak szybko udało mu się wkomponować w kadrowy zespół. Występami na międzynarodowych zawodach potwierdził, że to miejsce mu się należało.

Najważniejsze sukcesy: w sprincie drużynowym – MŚ: 8. (2004), 9. (2003); zawody PŚ: 2. (2004).

*Ateny 2004: kolarstwo torowe, sprint drużynowy – Rafał Furman/Łukasz Kwiatkowski/Damian Zieliński uzyskali dziewiąty czas (45,093 s) w kwalifikacjach sprintu drużynowego i nie weszli do I rundy. Do ósmego miejsca zabrakło 0,107 s.

« powrót do listy