Sylwia Korzeniowska
Siostra najbardziej utytułowanego polskiego lekkoatlety Roberta Korzeniowskiego. Olimpijka z Aten (2004) i Pekinu (2008).

Urodzona 25 kwietnia 1980 roku w Tarnobrzegu. Studentka Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Chodziarka (165 cm/52 kg). Reprezentuje barwy AZS AWF Katowice. Wcześniej występowała w UKS Kalisz i AZS AWF Kraków. Jej trenerami są Krzysztof Kisiel i starszy brat Robert Korzeniowski. Do sportowych sukcesów zalicza trzykrotne Mistrzostwo Polski w chodzie na 20 km, srebro na 10 km. Jest czterokrotną mistrzynią kraju w hali. Za największy sukces uważa start w Atenach.

Uczyła się chodzić u boku brata. Dosłownie, bo zapracowani rodzice wiele godzin musieli być poza tarnobrzeskim domem. – Robert, najstarszy z czwórki rodzeństwa obejmował ster rządów w mieszkaniu – wspomina Sylwia Korzeniowska. – Wiązał nam obuwie, czesał, wyprowadzał na pierwsze spacery. Po latach zapytałam go, znanego już sportowca – jak należy trenować chód? To była moja inicjatywa. Brat więc drugi raz – chętnie – zaczął uczyć ją chodzić, tym razem sportowym, ekonomicznym stylem.

– Upał tak bardzo mi nie dokuczał. Dużo piłam, ochładzałam się, polewałam wodą. W przyszłości jestem w stanie walczyć w taką pogodę z zawodniczkami z krajów „słonecznych”, jak Włochy, Hiszpania czy Grecja. Czuję dużą pokorę przed tym, co mnie czeka. Efekty bardzo ciężkiej pracy przyjdą na kolejnej olimpiadzie. Rywalki, z którymi przegrałam w Atenach, są ode mnie starsze, w szczytowej formie i powoli kończą swoje kariery. Wszystko przede mną. Stopniowo będę dążyć do coraz lepszych rezultatów – mówiła tuż po starcie w Atenach siostra mistrza olimpijskiego, świata i Europy.

– Skończyłam liceum ogólnokształcące o profilu humanistycznym w Tarnobrzegu – opowiada o sobie zawodniczka. – Mogę porozmawiać po angielsku, francusku, hiszpańsku, rosyjsku, w szkole miałam łacinę, poznała też trochę grekę. Lubię wspinaczkę sportową i czasem w zimie wspinam się w hali na ścianie wspinaczkowej.

*Ateny 2004: lekkoatletyka; chód 20 km kobiet: 21. m. (na 57 zawodniczek) z czasem 1:33,06.

*Pekin 2008: lekkoatletyka; chód 20 km kobiet: 21. m. z czasem 1:31,11.