Olimpijski weekend w Białce Tatrzańskiej, czyli „białe szaleństwo” na stokach Kotelnicy!

Dwa tygodnie przed rozpoczęciem XXIV Zimowych igrzysk Olimpijskich Pekin 2022, Polski Komitet Olimpijski zorganizował Olimpijski Weekend w Białce Tatrzańskiej. Ten 22. Piknik Olimpijski, a pierwszy zimowy, odbył się przy „akompaniamencie” gęsto padającego śniegu w centrum polskiej zimy na stoku Kotelnica!

„Białego szaleństwa” nie zabrakło, było zamówione wcześniej przez Polski Komitet Olimpijski i gęsto, ale przede wszystkim nieustannie, padało z nieba od kilku dni przed imprezą, aby stworzyć jak najlepsze warunki wszystkim odwiedzających Zimowe Miasteczko Olimpijskie. Więc, to nie mogło się nie udać.

Na uczestników czekały wspaniałe atrakcje związane ze sportami zimowymi, dawka wiedzy przy mega popularnym kole fortuny, nietypowych rozmiarów jenga (w strefie Kinder Joy of moving), olimpijskie podium, na którym poza nagradzaniem zwycięzców w licznych konkurencjach można było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie, sprawdzić się na laserowej strzelnicy biathlonowej, poślizgać na sankach, nauczyć się nowych tricków snowboardowych pod okiem utytułowanych młodych instruktorów, stworzyć olimpijskie koła w technice 3D i przede wszystkim je wydrukować oraz wziąć udział w mnóstwie innych gier i zabaw.

Obok Zimowego Miasteczka Olimpijskiego stanęło Mobilne Muzeum Totalizatora Sportowego i strefa LOTTO. Tam Totalizator Sportowy prezentował swoją historię, która tworzy się już od 65 lat!

Dopełnieniem całości była obecność polskich olimpijczyków i medalistów olimpijskich – nie tylko zimowych, którzy dopingowali uczestników gier i zabaw, a także wręczali nagrody, które trafiały w ręce każdego śmiałka, który odważył się spróbować swoich sił w naszych konkursach.

Olimpijski weekend w Białce Tatrzańskiej poprzedziła konferencja prasowa z polskimi medalistami olimpijskimi w gościnnych progach Hotelu Bania. Jej gośćmi specjalnymi, ale także Pikniku byli: Luiza Złotkowska (dwukrotna medalistka olimpijska w łyżwiarstwie szybkim), Katarzyna Bachleda-Curuś (dwukrotna medalistka olimpijska w łyżwiarstwie szybkim), Karolina Sztokfisz (olimpijka w snowboardzie), prowadząca konferencję Katarzyna Deberny (olimpijka w żeglarstwie), Dariusz Goździak (mistrz olimpijski w pięcioboju nowoczesnym), Adam Krzesiński (sekretarz generalny PKOl, dwukrotny medalista olimpijski w szermierce) oraz pierwszy polski zimowy mistrz olimpijski – Wojciech Fortuna.

Dla niego kierownictwo Polskiego Komitetu Olimpijskiego, z Prezesem Andrzejem Kraśnickim na czele (także obecnym na konferencji), przygotowało miłą niespodziankę – tort z okazji zbliżającej się 50. rocznicy zdobycia złotego medalu podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Sapporo w 1972 roku przez naszego byłego skoczka narciarskiego!

Następnym punktem programu było uroczyste otwarcie narciarskiej trasy olimpijskiej FIS 1 na szczycie Kotelnicy. Ponieważ zima na dobre zawitała w ten górski zakątek Polski, właśnie teraz, tuż przed „białymi” igrzyskami, nadarzyła się doskonała okazja do promocji wspaniałych zimowych sportów, a w tym przypadku narciarstwa alpejskiego. Olimpijski szlak otworzył w Wojciech Fortuna wraz z prezesem PKOl Andrzejem Kraśnickim, a rozgrzewkę przed startami pierwszych chętnych poprowadziła Luiza Złotkowska. Wyborowe towarzystwo!

Warto wspomnieć, że na trasie został zainstalowany elektroniczny pomiar czasu, więc wszyscy chętni mogli sprawdzić swoich sił nie tylko dla zabawy, ale także rywalizować pomiędzy sobą. Najlepsi otrzymali nagrody od naszych medalistów, które ufundowali Sponsorzy Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej Pekin 2022.

Dla najmłodszych przeprowadzono także konkurs na czas, na wyznaczonej w SnowFunParku trasie. Rywalizacja i jej poziom przeszły najśmielsze oczekiwania organizatorów, a dodajmy, że jednym z nich był wicemistrz Polski w trikach snowboardowych! Trójka najszybszych adeptów „deski” została uroczyście udekorowana na śniegowym podium olimpijskim przez naszego złotego pięcioboistę z Barcelony (1992) Dariusza Goździaka.

Ależ to był dzień pełen emocji! A ponieważ sport wyzwala z ludzi tylko te najlepsze, to wszyscy wracali do domu w znakomitych nastrojach!

Na Olimpijski weekend w Białce Tatrzańskiej zaprosił Polski Komitet Olimpijski oraz Sponsorzy i Partnerzy Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej: PKN Orlen, Totalizator Sportowy, Enea, 4F, LUXMED, Ferrero, Polski Holding Hotelowy, LOT, PPL, Delloite.

PKOl
Fot.: Tomasz Piechal, Szymon Sikora